“naJana” prezentuje


19 maja · 18:00 – 21:00 w auli Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, przy al. AK 13/15 w Częstochowie spektakle przedstawi teatr Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Impreza jest częścią VIII Międzyuczelnianej Studenckiej Konferencji Naukowej “Język-Teatr_Literatura”
Wstęp wolny.

19 maja 18:00-21:00 w auli Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, przy al. AK 13/15 w Częstochowie spektakle przedstawi teatr Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie “naJana”.
Impreza jest częścią VIII Międzyuczelnianej Studenckiej Konferencji Naukowej “Język-Teatr_Literatura”
Wstęp wolny.

g. 18.00 – “Mówię kamień”
g. 19.30 – “Chór Trojański”

“Mówię kamień”

To widowisko muzyczno-poetyckie oparte na twórczości Haliny Poświatowskiej powstało z okazji obchodów urodzin częstochowskiej poetki. Premiera spektaklu odbyła się 9 maja 2010 roku w Ratuszu Miejskim podczas głównych uroczystości.
Autorka scenariusza, Klaudia Gruszka, ułożyła wiersze tak, by opowiedzieć nimi pewną historię, którą można połączyć z biografią samej Haliny Poświatowskiej, ale nie tylko. Jej wymiar jest na tyle uniwersalny, że każdy z nas może się w tej opowieści odnaleźć, zidentyfikować z pewnym jej fragmentem.

Reżyseria: Jakub Jura, Iwona Jurczyk
Scenariusz: Klaudia Gruszka
Obsada: Katarzyna Błaszczyk, Dorota Nieckarz, Marta Strugała, Michał Hupa, Jan Jędrzejczyk, Łykasz Rybak
Muzyka i akompaniament: Grzegorz Jurczyk

“Chór trojański”

Nie można stworzyć spektaklu o niczym. Można natomiast zaprezentować coś, co nie opowiada żadnej historii. Takim właśnie tworem jest “Chór trojański”. Próżno tu szukać fabuły, wątków, postaci. Ten eksperyment teatralny powstał jakby przypadkiem.

W przeciwieństwie do innych, nie stara się on dążyć do celu jakim jest historia, ale zatrzymuje się na etapie tworzenia. Tekst staje się pretekstem do wyrażania emocji, stanów nie dających się sklasyfikować jako logiczna całość w zwyczajowym rozumieniu. Spektakl jest niczym innym, jak zabawą dziecka przemieszczającego się pomiędzy różnymi stanami.
Tak o naszym kolejnym projekcie mówi sam reżyser, Jakub Jura.

Z czasem przedstawienie to ewoluowało, zmieniło nieco treść, dodano nowe elementy, ale cały czac podkreślamy, że w teatrze najważniejsza jest emocja, a tekst jest tylko pretekstem do jej wyrażania.

Premiera tego widowiska miała miejsce podczas 4. Przeglądu Teatrów Studenckich i Niszowych “Epizod” w Krakowie (21-24 marca 2010r.), a ostatnio zaprezentowany został podczas 12. Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Studenckich w Wilnie (3-7 maja 2011)

Reżyseria: Jakub Jura
Obsada: Klaudia Gruszka, Iwona Jurczyk, Edyta Januszewska, Aneta Maciąg, Dorota Nieckarz, Marta Strugała, Michał Hupa, Jan Jędrzejczyk, Jakub Jura, Łukasz Rybak
Muzyka: Grzegorz Jurczyk
Kostiumy: Marta Krzykawska

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *