Z piekła do nieba…

Aktualny Mistrz Polski – Raków Częstochowa pokonał w sobotę, 17.lutego br. przed własną publicznością – gliwickiego Piasta, 3:1 w spotkaniu 21.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Gole dla gospodarzy w tym spotkaniu zdobywali: Ante Crnac (79′), Łukasz Zwoliński (90+11′) oraz Marcin Cebula (90+14′). Honorowe trafienie dla gości uzyskał w 56.minucie z rzutu karnego, Patryk Dziczek.

W pierwszej części spotkania na boisku nie wiele się działo aż do 26.minuty kiedy to…padł pierwszy celny strzał. Vladana Kovačevicia próbował zaskoczyć Arkadiusz Pyrka. Jednak uderzenie wychowanka MSPN Radomiaka Radom bez żadnych problemów obronić golkiper “Czerwono – niebieskich”. W premierowej odsłonie  bramkarza Rakowa chciał pokonać Damian Kądzior, ale Jego uderzenie fantastycznie na słupek “sparował” Vladan Kovačević. W pierwszej części spotkania gospodarze grali źle i słabo. Ten fragment meczu zakończył się bezbramkowym remisem.

Zdecydowanie więcej działo się na boisku w drugiej części spotkania. W 56.minucie meczu Erick Ouma Otieno w swoim polu karnym faulował Tomáša Huka. Będący najbliżej całej sytuacji – arbiter główny Pan Jarosław Przybył z Kluczborka bez wahania wskazał na “wapno”. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Patryk Dziczek. Wychowanek “Piastunek” uderzył na tyle precyzyjnie, że zdołał pokonać Vladana Kovačevicia!

Częstochowianie do remisu doprowadzili dopiero w 79.minucie spotkania kiedy to pięknym uderzeniem głową w samo okienko bramki Františka Placha pokonał Ante Crnac! Ale prawdziwego “trzęsienia ziemi” były, jednokrotny Mistrz Polski doznał w…doliczonym czasie gry! Najpierw w jedenastej minucie dodatkowego czasu gry Patryk Dziczek starł się z jednym z piłkarzy gospodarzy, a Jarosłąw Przybył po zakończeniu akcji zaczął konsultację z VAR-em. Po długiej analizie podjął decyzję o rzucie karnym, a protesty piłkarzy Aleksandara Vukovicia na nic się już nie zdały.

Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Łukasz Zwoliński, który pewnym strzałem pokonał Słowackiego bramkarza Piasta Gliwice! Kropkę nad “i” trzy minuty później postawił Marcin Cebula, który skutecznie zakończył swój rajd strzałem w długi róg bramki strzeżonej przez wychowanka MŠK Žiliny!

Tym samym Raków Częstochowa pokonał Piasta Gliwice, 3:1 w spotkaniu 21.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy.  W zespole gości wystąpiło dwóch byłych zawodników częstochowskiego Rakowa: Miłosz Szczepański i Fabian Piasecki. Ten pierwszy gracz na boisku pojawił się w 88.minucie spotkania, natomiast drugi z piłkarzy zameldował się na murawie od 46.minuty.

Mimo zwycięstwa, to gra aktualnego Mistrza Polski w wielu fragmentach meczu pozostawiała wiele do życzenia i jest jeszcze sporo do poprawy. Podopieczni Dawida Szwargi wygrali pierwszy w tym roku kalendarzowym mecz o punkty i do swojego dorobku dopisują trzy “oczka”. Częstochowianie mają na swoim koncie 35″oczek” i plasują się w tabeli na piątej lokacie. “Czerwono – niebiescy” do lidera, Jagiellonii Białystok tracą sześć punktów.

Kolejne ligowe spotkanie drużyna Rakowa Częstochowa rozegra w sobotę, 24.lutego br. O godzinie 20:00 częstochowianie w ramach 22.Kolejki spotkań o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy zmierzą się na wyjeździe z PGE FKS Stalą Mielec. W zespole rywali występuje dwóch byłych zawodników “Czerwono – niebieskich”: Maciej Domański i Illa Siarhiejewicz Szkuryn. Ten mecz zostanie rozegrany na Stadionie MOSiR w Mielcu przy ulicy Solskiego 1. Spotkanie “na żywo” pokaże Canal + Sport od godziny 19:40.

3:1: Cebula 90+14′

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork). Żółte kartki: Tudor 31′ (faul), Otieno 54′ (faul), Plavšić 90+4′ (faul), Racovitan 90+11′ (nie sportowe zachowanie) – Wilczek 12′ (faul), Huk 18′ (faul), Kądzior 51′ (faul), Piasecki 84′ (faul), Dziczek 90+11′ ( faul). W 90+3′ żółtą kartką został napomniany Trener drużyny gości, Aleksandar Vuković. Widzów: 5346.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor, 24.Zoran Arsenić (kpt), 4.Strátos Svárnas, 20.Jean Carlos Silva Rocha, 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren (78′ 23.Péter Baráth), 30.Władysław Koczerchin (84′ 25.Bogdan Racovitan), 11.John Yeboah Zamora (66′ 14.Srđan Plavšić), 27.Bartosz Nowak (66′ 19.Ante Crnac), 26.Erick Ouma Otieno (66′ 77.Marcin Cebula), 9.Łukasz Zwoliński.

Rezerwowi: 89.Kacper Bieszczad – 17.Jakub Myszor, 21.Dawid Drachal, 22.Kacper Masiak.

Trener: Dawid Szwarga.

GKS Piast Gliwice: 26.František Plach – 77.Arkadiusz Pyrka, 2.Ariel Mosór, 4.Jakub Czerwiński (kpt), 5.Tomáš Huk, 11.Damian Kądzior (78′ 44.Serhij Wiktorowycz Krykun), 16.Patryk Dziczek, 20.Grzegorz Tomasiewicz (88′ 30.Miłosz Szczepański), 7.Jorge Félix Muñoz García (68′ 6.Michał Chrapek), 19.Michael Ameyaw, 10.Kamil Wilczek (46′ 9.Fabian Piasecki).

Rezerwowi: 33.Karol Szymański – 3.Miguel Muñoz Fernández, 14.Jakub Holúbek, 22.Tomasz Mokwa, 96.Tihomir Kostadinov.

Trener: Aleksandar Vuković.