Zaśpiewano mu „200 lat…”


90 URODZINY OJCA JERZEGO TOMZIŃSKIEGO

24. listopada o. Jerzy Tomziński, najstarszy jasnogórski paulin, obchodził 90. urodziny. Dzień później Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana przygotowało dla niego niespodziankę w postaci urodzinowego przyjęcia.

Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w intencji jubilata w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Podczas nabożeństwa prowadzonego przez definitora generalnego Zakonu Paulinów o. Zachariasza Jabłońskiego, złożono życzenia wieloletniemu przeorowi Jasnej Góry oraz podziękowano, m.in. za to, że rozpoczął peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. – To jest ta wielka tajemnica w moim życiu, wszystko od Pana Boga. Muszę także podziękować zakonowi, któremu zawdzięczam wychowanie, wykształcenie i to, że jestem na Jasnej Górze – odpowiedział o. Tomziński.
Po Mszy zgromadzeni przenieśli się do siedziby Civitas Christiana przy ulicy Targowej, gdzie życzenia jubilatowi złożyli m.in.: prezydent Tadeusz Wrona, przewodniczący częstochowskiej Solidarności Mirosław Kowalik, przewodniczący częstochowskiego oddziału Civitas Christiana Czesław Janiszewski i inni. Podkreśleniem uroczystej chwili było zdmuchnięcie przez jubilata świeczek na przygotowanym dla niego torcie. – Mówiłem, że w moim wieku już mnie nic nie zdziwi. A jednak mnie zaskoczyliście – nie krył radości o. Tomziński. – Chciałem cichutko pomodlić się, podziękować Panu Bogu, a tu taka niespodzianka. Chcę za nią bardzo podziękować, Bóg zapłać! – dodał.
Ojciec Jerzy Tomziński urodził się 24 listopada 1918 r. w Przystajni k/Częstochowy. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16.04.1944 r. Już jako młody kapłan dał się poznać jako wybitny kaznodzieja i spowiednik, bardzo zaangażowany w pracę duszpasterską oraz społeczną. W okresie stalinowskim – jako przeor i kustosz sanktuarium w Leśnej Podlaskiej – stworzył młodzieżowe ogniska religijne, za co został zmuszony przez władze komunistyczne do opuszczenia podlaskiego sanktuarium. Będąc przeorem Jasnej Góry (1952-57 i 1957-60) zainicjował i prowadził prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie spuścizny narodowego sanktuarium. Dzięki jubileuszom 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami oraz 300-lecia ślubów króla Jana Kazimierza wzmocnił integracyjną rolę Jasnej Góry dla całego narodu polskiego. Zawdzięczamy mu inicjatywę narodowej modlitwy o uwolnienie Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego i powstanie w ten sposób tradycji odprawiania Apelu Jasnogórskiego. Dzięki wystosowanym przez niego zaproszeniom, Jasnogórskie Śluby Narodu w 1956 r. zgromadziły ponad milion wiernych, a jego decyzja o przygotowaniu kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – tzw. Obrazu Nawiedzenia, umożliwiła peregrynację Wizerunku po całej Polsce. Pracując wśród Polonii w Rzymie, a później, jako generał Zakonu (1963-75), uczestnicząc w pracach Soboru Watykańskiego, o. Jerzy propagował kult Matki Bożej Jasnogórskiej, szerząc tym samym wiedzę o Polsce, Jasnej Górze i Częstochowie. Odegrał główną rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski oraz VI Światowego Dnia Młodzieży. Ma również wielki dorobek wydawniczy, m.in. jako kronikarz Sanktuarium Jasnogórskiego oraz redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Przez długi czas był korespondentem Jasnej Góry, przygotowując materiały dla Radia Watykańskiego i Biuletynu Biura Prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski. Ojciec Jerzy Tomziński jest „legendą” Jasnej Góry i wybitnym Polakiem, dla którego służba Bogu, Ojczyźnie, społeczności zakonnej i wiernym była i jest życiowym powołaniem.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *