Miejsce, gdzie ustaje ból


Choroby kości, stawów i kręgosłupa są najczęstsza przyczyną przewlekłych dolegliwości bólowych, niejednokrotnie prowadzących do niepełnosprawności. Liczba złamań spowodowanych osteoporozą w ostatnich kilkunastu latach podwoiła się. Ciągle wzrasta odsetek pacjentów z patologicznymi złamaniami. Choroby i deformacje narządu ruchu, w tym skoliozy u dzieci i młodzieży, nie leczone prowadzą do kalectwa. Niestety, przeciążenie publicznej Służby Zdrowia powoduje, że pacjent nie zawsze może skorzystać z odpowiedniej pomocy. Naprzeciw tym potrzebom, coraz częściej wychodzą osoby rozumiejące tę sprawę. Jedną z nich jest pani Katarzyna Pustuł – właścicielka poradni.

Poradnia Ortopedyczno-Rehabilitacyjna przy ul. Nadrzecznej w Częstochowie istnieje od 1,5 roku. Powstała – można powiedzieć – z potrzeby chwili.
– Zaczęło się od tego, ze miałam problemy z kręgosłupem, a nie mogłam skorzystać z publicznej Służby Zdrowia, ponieważ kolejki były półroczne a mnie bolało w danym momencie (nie mogłam ruszyć głową). Wtedy znajomy lekarz skierował mnie do znajomego rehabilitanta. Stwierdziliśmy razem, że brak jest na rynku fachowej opieki medycznej, z powodu bardzo dużego obciążenia szpitali i poradni państwowych a my moglibyśmy się tym zająć. Zakupiliśmy sprzęt i zaczęliśmy działać – mówi pani Katarzyna.
W przychodni panuje miły, niemal rodzinny nastrój. Na atmosferę tę składa się wysoka estetyka wnętrza i kultura bycia personelu. Kultura ta wyraża się w uprzejmym słowie, miłym geście oraz zaufaniu pacjenta, który wie, że spotka się tam z serdecznym przyjęciem i pomocą zmierzającą do uśmierzenia bólu, z którym przychodzi.
Poradnia jest nowoczesną placówką ukierunkowaną na usprawnianie i optymalizację funkcjonalnej aktywności osób z ograniczeniami w sferze ruchowej. Prowadzi terapię dysfunkcji związanych ze schorzeniami ortopedycznymi takimi jak: choroby reumatyczne, zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, stany po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, wady postawy, jak również ograniczenia funkcjonalne wynikające z przyczyn neurologicznych: udary mózgu, SM, urazy rdzenia kręgowego, urazy czaszkowo-mózgowe, mózgowe porażenie, neuropatie.
Dr Przemysław Pala ortopeda traumatolog narządu ruchu pracujący w poradni od początku stwierdza, że zgłaszający się pacjenci cierpią najczęściej na ww. dolegliwości, ale zdarzają się też osoby ze sprawami nieortopedycznymi, ponieważ nie wiedzą, gdzie się udać. Przykładowo: boli noga, więc przychodzi do ortopedy. Odsyłamy wtedy takiego pacjenta do innego specjalisty. Sporo pacjentów przychodzi do nas z nastawieniem na leczenie fizykoterapią. Dużo osób jest lękowo nastawiona do farmakoterapii, którą najczęściej stosują lekarze pierwszego kontaktu. Powodem stosowania tej metody w poradniach i szpitalach publicznych jest ich przeciążenie pacjentami, przez co nie są w stanie zaoferować innych metod leczenia.
My oferujemy terapię manualną, leczenie światłem, prądem, co jest leczeniem dużo bezpieczniejszym niż farmakoterapia, również efekty tych metod przekraczają znacznie leczenie lekami. Różnica między farmakoterapią a metodami przez nas stosowanymi jest znaczna: podczas, gdy leki (najczęściej są to p/bólowe i p/zapalne) działają tylko podczas ich stosowania a później dolegliwości wracają – jest to tzw. leczenie objawowe, to my eliminujemy przyczyny dolegliwości bólowych. Często przyczynami tymi są wzmożone napięcie mięśniowe , przykurcze mięśni czy (jeśli chodzi o kręgosłup i stawy) przesunięcie pewnych struktur kostno-stawowych. Te przyczyny udaje nam się eliminować – nasi terapeuci doskonale sobie z tym radzą – stwierdza dr Pala.
Przychodzący tu pacjenci, którzy są w bardzo różnym wieku, od kilkunastu do kilkudziesięciu lat mogą liczyć na komfortowe warunki. i fachową obsługę terapeutów, którzy kochają swoją pracę i wykonują ją z wielkim poświęceniem. Jednym z nich jest pan Przemysław Miodek. Wykonuję bardzo często masaże, a ostatnio staram się skupić na kinezyterapii, zwłaszcza na metodzie McKenziego. Zaletą tej metody, która polega na ćwiczeniach w chorobach kręgosłupa wykonywanych przez samych pacjentów jest jej skuteczność. Pacjent wyuczony pewnych ćwiczeń nie musi wielokrotnie wracać do terapeuty, tylko w przypadku nawrotu dolegliwości może się sam wyleczyć stosując te ćwiczenia. Z tego powodu jest to również metoda ekonomiczna.
Innymi godnymi polecenia zabiegami oferowanymi przez personel placówki to m.in.: z zakresu kinezyterapii – S-E-T (Sling Exercise Therapy), wykonywana przy pomocy nowoczesnych przyrządów. Stosowana m.in. w bólach kręgosłupa, w przeciążeniu mięśni i stawów; w ramach fizykoterapii – krioterapia, elektroterapia, termoterapia, laseroterapia, terapia ultradźwiękami i inne.
Przede wszystkim jesteśmy nastawieni na indywidualnego pacjenta, któremu przeznaczamy określony czas, nie zajmując się wtedy innymi osobami, nie robimy masówki. Mamy również atrakcyjne ceny: od 4 do 25 zł, w zależności od rodzaju zabiegu – stwierdza pani Katarzyna zachęcając mieszkańców Częstochowy do korzystania z usług w jej poradni.

ELŻBIETA NOWAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *