Na skrzyżowaniu ul. Nowowiejskiego i ul. Focha zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu


W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych na skrzyżowaniu ulic Nowowiejskiego i Focha wprowadzana jest nowa organizacja ruchu. Jeden pas ruchu na ul. Nowowiejskiego, służący do jazdy na wprost, zostanie zlikwidowany.

Ciąg u.l. Nowowiejskiego i Dąbrowskiego oraz ul. Śląskiej i Kilińskiego jest niezwykle oblegany przez kierowców. A, że nawierzchnia tych odcinków jest w dobrym stanie, to niektórzy kierowcy mocniej dociskają pedał gazu. Na nic się zdają światła i znaki. W efekcie na tych ulicach – szczególnie w rejonie skrzyżowań – często dochodzi do kolizji, a także wypadków. Najtragiczniejsze w skutkach są oczywiście te z udziałem pieszych.

Do jednego z nich doszło w tym miejscu całkiem niedawno. 85-letnia mieszkanka Częstochowy przechodziła przez wyznaczone przejście dla pieszych, w którego połowie została potrącona przez samochód prowadzony przez 74-letniego obywatela Francji.

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie postanowił, więc w inny sposób zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu. W efekcie na skrzyżowaniu ulic Nowowiejskiego oraz Focha zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. Na miejscu już pracują drogowcy – kierowcy muszą więc liczyć się z utrudnieniami w obrębie tego skrzyżowania.

Zmiany w organizacji ruchu na krzyżówce Nowowiejskiego/Focha polegać będą na likwidacji jednego pasa ruchu do jazdy na wprost w ul. Nowowiejskiego. Poza tym kierowcy będą musieli zmniejszyć prędkość, bo tor jazdy będzie odgięty. Nowa organizacja rucha ma zostać wprowadzona w ciągu najbliższych kilku dni.

Warto przy tym podkreślić, że z uwagi na  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. (w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach) w obrębie tego skrzyżowania nie można zastosować progu zwalniającego.

fot.: UM Częstochowa

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *