Prażuchy na zakończenia wakacji


To było fantastyczne zakończenie wakacji. Doskonała muzyka, znakomita kuchnia, wspaniała publiczność i ogrom dobrej energii. Tak bawiliśmy się w sobotę (27 sierpnia) podczas XI Chorońskich Prażuchów i VIII Święta Miodu.

 

Raz w roku przepiękna i majestatyczna Aleja Lipowa w Choroniu wybudza się z ciszy, by użyczyć gościny spragnionym dobrej zabawy mieszkańcom Gminy Poraj i turystom. Wszyscy spotykają się na imprezie, która łączy wiele elementów, ale przede wszystkim na plan pierwszy wybija się wątek kulinarny i lokalne, tradycyjne potrawy. Tym tematem od pierwszej edycji Prażuchów zajmują się niezastąpieni emeryci z Choronia i Dębowca. To oni przygotowują doskonałe cimorajdy, prażuchy, kućmoki, smaczną kapustę z grochem i wiele innych smacznych potraw. W tym roku wsparcie emerytom zapewnili druhowie i druhny z OSP Choroń, którzy serwowali wspaniałe pieczonki. Dzięki tej zgranej ekipie na degustacyjnym stole pojawiło się sporo potraw, a do tego doszły jeszcze wyśmienite placki od KGW Malwy i smakowite specjały od KGW „Być kobietą”.

My dołożyliśmy jeszcze wspaniałą muzykę. Występowali lokalni artyści: Zespół Śpiewaczy „Choronianki”, Jurajska Kapela Biesiadna z Poraja, którzy jak zwykle nie zawiedli i rozgrzali chorońską publiczność. Cudownie zaprezentowały się również dzieci ze Studia Pięknego Głosu Vivo Marleny Labochy-Makieły: Nela Dorobisz, Dominika Krakowian, Brajan Włodarczyk, Hanna Stobiecka, Oliwia Bugajczyk, Antonina Warwas oraz Milena Dudin, Gwiazdą tegorocznych Chorońskich Prażuchów był zespół „Baciary”, który jak się okazało, ma ogrom fanów w naszym Regionie. Wszyscy śpiewali największe hity, tj.: „Żyje się raz”, „Siedem czerwonych róż”, „Nic do stracenia”, „Jak się bawią ludzie”. Był ogromny power i świetna energia. Publiczność bawiła się doskonale i nie dziwi fakt, że „Baciary” zawładnęły sercami zgromadzonej publiczności i dzięki temu zasłużyły na wyjątkowe wyróżnienie – tytuł „Przyjaciela Gminy Poraj”. Okolicznościową statuetkę wręczyli: wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak, radna Ewa Masłoń i radny Bartosz Rajczyk. Dodatkowo każdy z członków zespołu otrzymał porajską rybkę wykonaną w pracowni ceramiki GOK Poraj. Występ „Baciarów” zaostrzył apetyt na dobrą zabawę, więc i po nim nie mogło zabraknąć świetnej muzyki. Tym razem przed publicznością zaprezentowali się: Zespół „Szalona Piątka Plus”, Orkiestra Dęta Choroń, Kapela Biesiadna z Choronia oraz Karol Hadrych ze śląskimi szlagierami.

Wśród gości, którzy chętnie oklaskiwali występy poszczególnych artystów byli m. in. : wicestarosta myszkowski – Mariusz Morawiec, burmistrz Myszkowa – Włodzimierz Żak, radni powiatowi: Anna Socha-Korendo i Mariusz Karkocha, radni Rady Gminy Poraj: Ewa MasłońBartosz RajczykŁukasz BorońWaldemar Sitek.

Zwieńczeniem, tego pełnego wrażeń i atrakcji dnia była dyskoteka pod lipami. XI Chorońskie Prażuchy poprowadził Andrzej Kozłowski. Organizatorem XI Chorońskich Prażuchów był Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju przy współpracy z Urzędem Gminy Poraj i Centrum Integracji Społecznej w Poraju.

“Szanowni Państwo, organizacja tak dużego przedsięwzięcia wymaga ogromnego zaangażowania od bardzo wielu osób. Z całego serca dziękujemy WSZYSTKIM, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji XI Chorońskich Prażuchów. Tylko dzięki Państwa życzliwości i współpracy mogliśmy zmierzyć się z tym organizacyjnym wyzwaniem. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, ale my na pewno pamiętać będziemy o każdym serdecznym geście i wsparciu. Dziękujemy artystom i publiczności za zbudowanie fantastycznej atmosfery podczas Prażuchów” – mówi dyrektor GOKu – Magdalena Ryziuk-Wilk.

Serdeczne podziękowania za współpracę kierujemy do: Radnych z Choronia: EWY MASŁOŃ, BARTOSZA RAJCZYKA, Sołtysa Choronia: EDWARDA MIZERY, Rady Sołeckiej z Choronia, Radnego Powiatowego MARIUSZA KARKOCHY, Koła Pszczelarzy z Choronia, Koła Emerytów z Choronia, Ochotniczej Straży Pożarnej z Choronia, Ochotniczej Straży Pożarnej z Poraja, Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie, Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, Firma Sokpol Myszków, Hurtowni Artykułów Przemysłowych OXAAL. Ogromne podziękowania należą się Sponsorom: SPONSORZY STRATEGICZNI: U&R CALOR / ZŁOMOTEX-TRANS, PRiMPOL AGD SPONSORZY GŁÓWNI: Firma @DACH-POL, ELEKTRO-EFEKT PAWEŁ MASŁOŃ, BES – WŁOSKIE KOSMETYKI, TRANSPORT OCIEPKA, ECO-RECYKLING, DROG-BUD SPONSORZY WSPIERAJĄCY: OMEGA TRANSPORT, EM BROKER ENERGIA I GAZ, STALMET, MAS-CAR Ubezpieczenia, EURO SKLEP CHOROŃ, TARANIS, POLONTEX, BREL, Biuro Podróży DENAR TRAVEL, ANCORA COLLECTION, ECO WORLD, ELTOM Za patronat medialny dziękujemy: GAZETA MYSZKOWSKA, GAZETA CZĘSTOCHOWSKA, KURIER ZAWIERCIAŃSKI, GAZETA KŁOBUCKA, RADIO JURA, TELEWIZJA ORION. Serdeczne podziękowania za współpracę przy organizacji imprezy masowej kierujemy również do: Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie, SANEPID Myszków, SP ZOZ Myszków, Urzędu Miasta Myszkowa, Spółki PORECO z Poraja, Firmy @PROTECTOR OCHRONA sp. z o.o., Jurajskiego Stowarzyszenia Ratownictwa Medycznego JURA-CORDIS z Myszkowa, OSP Choroń i OSP Poraj, obsługi technicznej i elektrycznej oraz właścicieli posesji przy ul. Partyzantów, którzy udostępnili teren pod parking.

Inf.gokporaj
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *