“Jasna Góra. Sanktuarium Narodu”


Pod takim tytułem Ojcowie Paulini wydali książkę i wideoprzewodnik po Jasnej Górze.

Przedsięwzięcie jest pomysłem przeora Jasnej Góry O. Mariana Waligóry. Premiera książki i filmu, poprzedzona konferencją prasową, odbyła się w czwartek, 7 kwietnia 2016 roku, Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. Konferencję prowadził o. Roman Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry, premierę – Izabela Tyras, z Radia Jasna Góra. O wydawnictwie opowiadali: o. przeor Marian Waligóra, producent Wojciech Jędrzejewski, reżyser Wojciech Królikowski oraz autor tekstu o. Stanisław Rudziński. O. Przeor przeczytał list, jaki w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przesłał podsekretarz stanu Wojciech Kolarski. Natomiast obecny na spotkaniu poseł Szymon Giżyński odczytał list prezesa Jarosława Kaczyńskiego, skierowany do o. przeora Mariana Waligóry, wyrażający wdzięczność za zaproszenie na uroczystość.
Wydanie składa się z książki oraz filmu „Jasna Góra. Sanktuarium Narodu”. Książka zawiera wersję językowe polską i angielską, film natomiast opatrzony został aż ośmioma wersjami: polską, angielską, hiszpańską, niemiecką, węgierską, włoską, francuską oraz rosyjską.
– Zamysł powstania przewodnika w formie książki i filmu zrodził się z potrzeby. Okazje są dwie: 1050 rocznica Chrztu Polski i wizyta Papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Papież odwiedzi Jasną Górę i na tę okoliczność do naszego sanktuarium przybędzie wiele młodzieży i pielgrzymów. Przewodnik będzie dla nich pamiątką, da możliwość zatrzymania się i wejścia w duchowość narodowego sanktuarium, jakim jest Jasna Góra – mówi o. przeor Marian Waligóra.
– Przesłaniem do zbudowania tekstu i przesłania wydawnictwa były słowa zapisane w języku łacińskim nad wejściem do klasztoru: „Domu Twojemu Panie przystoi świętość” oraz jakże prawdziwe i wymowne słowa Papieża Jana Pawła II, że Jasna Góra stała się ołtarzem i konfesjonałem Narodu Polskiego – dodaje o. Stanisław Rudziński.
Film powstał w nowoczesnej technologii HD, w tym zastosowano także technikę 3D, w której pokazano obiekty klasztoru. Celem producenta i reżysera było zaprezentowanie jak największego spektrum wiedzy o Jasnej Górze, w jej 600-letniej historii, ale nade wszystko jej roli jako duchowego Sanktuarium Narodu. – To dziedzictwo i bogactwo wyrażające się w naturze wotywnej ciągle trwa i buduje kult Matki Bożej i Jasnej Góry, jako Twierdzy Maryjnej – akcentuje o. przeor Marian Waligóra.
Wideoprzewodnik jest arcyciekawą, 70-minutową wędrówką poprzez sanktuarium od Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej (tu autorzy w detalach przedstawiają historię Cudownego Obrazu oraz wotów go otaczających) i Bazyliki. Pokazuje też Skarbiec, Kaplicę Pamięci Narodu imienia o. Augustyna Kordeckiego, Muzeum 600-lecia, Arsenał i Bastion św. Rocha, Starą Bibliotekę, Salę Rycerską, wieżę, Drogę Krzyżową .
Trzeba dodać, że zdjęcia do filmu wykonał Jan Zuba, muzykę przygotował o. Nikodem Kilar, a montaż obrazu i dźwięku – Norbert Rudzik. Przy opracowaniu tekstu, co podkreślił o. Stanisław Rudzińskim korzystano z materiałów opracowanych przez śp. Zofię Rozanow, która przez wiele lat inwentaryzowała zbiory wotywne i dokumentację dotyczącą Jasnej Góry.
Przewodniki będą do nabycia na Jasnej Górze.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *