Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy – za rok


Przed wyborami do Europarlamentu prof. Jerzy Buzek odwiedził Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie. W budynku Wydziału Nauk Społecznych Profesor obiecał, że wesprze władze Uczelni w ich drodze do utworzenia uniwersytetu.

Rektor AJD, dr. hab. Zygmunt Bąk, po powtórnym wyborze na stanowisko zapowiedział, że obecną kadencję podsumuje aktem powołania Częstochowskiego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego. Czasu na spełnienie obietnicy nie zostało zbyt wiele, bo kadencja kończy się w 2015 roku. Stąd Rektor intensyfikuje działania, jak podkreśla niewiele też trzeba, by wreszcie Uczelnia uzyskała status uniwersytetu. Przemawiają za tym liczne atuty: cztery prawa doktoryzowania na kierunkach chemia, fizyka, historia i literaturoznawstwo, wysoki poziom wydziału sztuk pięknych, szeroka współpraca z uczelniami zagranicznymi, wysoki poziom realizacji projektów unijnych i naukowych. – By spełnić wymogi formalne narzucone przez komisję akredytacyjną, musimy uzyskać jeszcze o prawo doktoryzowania na dwóch kierunkach. Wnioski dla sztuk pięknych i językoznawstwa są już przedstawione i czekamy na decyzję – mówi rektor Zygmunt Bąk. Zamierza wzmocnić silę oddziaływania i poprosić posłów Ziemi Częstochowskiej, by promowali wniosek w sprawie powołania uniwersytetu w ministerstwie. – Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, jeśli spełnia się kryteria, decyzję może podjąć minister bez konieczności głosowania ustawy. Ta droga wydaje się prostsza, mniej pracochłonna. Tu napotkaliśmy na pewne bariery i dlatego poprosiliśmy o pomoc pana premiera Jerzego Buzka, by z jego poparciem uzyskać przychylność i akceptację decydentów. Powołanie uniwersytetu jest dla naszego regionu koniecznością, akt ten przełamie stygmat prowincjonalności, którym Częstochowa została naznaczona – dodaje rektor Zygmunt Bąk.
– O powołaniu uniwersytetu decydują niezależne gremia, które czasem nawet mimo spełnionych wymogów formalnych nie wydają akceptacji, bo kierują się innymi kryteriami. Dlatego argumentujemy, pokazujemy zalety, jakie przyniesie społeczności i regionowi podniesienie statusu uczelni. To wszystko w nadziei na zyskanie zrozumienia u decydentów, bo Akademia Jana Długosza ma szczególną rolę do spełnienia. Powołanie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego podniesie rangę środowiska akademickiego – dodaje prof. Buzek.

Podczas spotkania studentka Katarzyna Bekus z pracowni prof. Rafała Głowackiego wykonała portrety prof. Buzka. Rektor Zygmunt Bąk prezentuje dzieło studentki.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *