WODOCIĄGI CZĘSTOCHOWSKIE DLA EKOLOGII


Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego Spółka Akcyjna w Częstochowie aktywnie współuczestniczy w akcjach społecznych na rzecz ochrony przyrody. Wielopłaszczyznowa i wieloetapowa edukacyjna praca przynosi wymierne korzyści.

„Piję wodę z kranu”

Przez całe wakacje, od pierwszych dni lipca, Wodociągi Częstochowskie prowadziły szeroko zakrojoną akcję społeczną „Piję wodę z kranu”.
– Pragniemy uzmysłowić mieszkańcom Częstochowy i naszego regionu, że nasza, rodzima, pochodzącą z głębokich pokładów jurajskich woda jest zdrowa, smaczna i pozbawiona zanieczyszczeń. Można ją bez obaw spożywać bezpośrednio z kranu – mówi prezes Zarządu PWiK Okręgu Częstochowskiego Andrzej Babczyński.
Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Spragnieni przechodnie chętnie gasili pragnienie orzeźwiającą, pyszną wodą z saturatora, pobieraną bezpośrednio z ujęcia wodociągowego i serwowaną bezpłatnie. – Dla zmęczonych w tym roku wyjątkowymi upałami mieszkańców Częstochowy kubek zimnej, smacznej i zdrowej wody nierzadko był ratunkiem. Toteż z sentymentem i wdzięcznością każdego dnia kilka tysięcy mieszkańców i pielgrzymów korzystało z naszej atrakcyjnej promocji. I co nas bardzo cieszy, chwalono pomysł i jakość wody – mówi Karolina Kowalska, rzecznik prasowy PWiK Okręgu Częstochowskiego. Codziennie kubek wody wypijało około 2,5 tysiąca osób. Rekord padł na pikniku rodzinnym w parku na Lisińcu, 23 sierpnia. – To była doskonała okazja do promowania picia wody z kranu. Rozdaliśmy 6.300 kubków wody wprost z wodociągu – dodaje Karolina Kowalska.
Akcja była także propagowana poza Częstochową, między innymi w Olsztynie. W sobotę 29 sierpnia, podczas w XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Abstynenckiej Twórczości Artystycznej ZAMCZYSKO 2015, pracownicy Przedsiębiorstwa od godz. 10 rano do późnych godzin wieczornych rozdawali kubki z pyszną wodą z leciutkimi bąbelkami. Dzień później, saturator – ku uciesze dzieci i dorosłych – zawitał na festynie rodzinnym parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie. – To jest świetny pomysł, szczególnie w tak upalne lato. Saturator był jedną z największych atrakcji festynu – zauważa proboszcz parafii ksiądz Ryszard Umański.
Akcję „Piję wodę z kranu” wzbogacono – co okazało się kolejnym hitem – kurtyną z lekką mgiełką wodną, która stanęła na placu Biegańskiego i chłodziła przechodniów dając wytchnienie w upalne dni.

„Otwarte Drzwi” i zwiedzanie stacji w Wierzchowisku

To kolejna akcja promująca Przedsiębiorstwo i szacunek do ochrony przyrody. Od 24 do 29 sierpnia – jak co roku – w ramach obchodów Światowego Tygodnia Wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zorganizowało akcję „Otwarte drzwi” i zaprosiło mieszkańców Częstochowy i regionu do zwiedzania najstarszego eksploatowanego przez Przedsiębiorstwo ujęcia wody w Kolonii Wierzchowisko, przy ul. Zielonej 9/23. Funkcjonuje tu super nowoczesna stacja uzdatnia wody, która usuwa azotany dzięki biologicznej denitryfikacji. Jest to jedyna stacja w Polsce, w której zastosowano taką metodę.
Najstarsze wielootworowe ujęcie wody podziemnej w Wierzchowisku dało początek centralnemu zaopatrzeniu w wodę miasta Częstochowy. Pierwsze urządzenia wodociągowe w latach: 1925-1928 wybudowało Towarzystwo „Ulen & Company” z Nowego Jorku. Pobór wody na odbywa się ze źródła eksploatowanego od 1928 roku oraz z pięciu studni głębinowych, odwierconych w skałach wapiennych wieku górnojurajskiego, gdzie wytworzył się naturalny, szczelinowo-krasowy zbiornik gromadzący wody podziemne. Ze źródła woda pobierana jest dwiema pompami. Następnie całość wody (ze studni i źródła) rozdzielana jest na dwa strumienie. Część (około 50 procent) doprowadzana jest do stacji usuwania azotanów, pozostała kierowana jest bezpośrednio do stacji dezynfekcji ozonowej, skąd woda grawitacyjne spływa do zbiornika wody uzdatnionej, a potem do pompowni drugiego stopnia i za pomocą czterech pomp poziomych podawana jest w dwóch kierunkach: na miasto Częstochowę i gminę Mykanów.
Przeprowadzona w 2014 roku analiza wskazuje, że ujęcie dostarczało średnio 10,98 tys. m3 wody na dobę, co stanowiło 22,85 procent ogółu pobieranej wody przez wszystkie ujęcia przedsiębiorstwa. Dzięki uzdatnieniu w stacji woda podawana do sieci wodociągowej posiadała wszelkie wskaźniki fizykochemiczne i mikrobiologiczne w pełni odpowiadające wymogom normatywnym.

Badanie śladu wodnego

Dwa razy w roku: z okazji Światowego Dnia Wody (22 marca) i Światowego Tygodnia Wody (przełom sierpnia i września) Częstochowskie Wodociągi zapraszają swoich klientów do zbadania indywidualnego śladu wodnego, czyli rocznego zużycia wody przez osobę. – Zawiera się w tym bezpośrednie zużycie wody (picie, mycie, sprzątanie) oraz pośrednie, poprzez korzystanie z różnych usług, artykułów, spożycia produktów. Na przykład na wyprodukowanie jednego jabłka wykorzystuje się 70 litrów wody, czyli gdy jemy jedno jabłko dziennie zużywamy 70 litrów wody. Wyprodukowanie hamburgera wymaga aż 2400 litrów wody, a spodni dżinsowych – 7 tysięcy litrów – tłumaczy Dariusz Roszak, kierownik Działu Ochrony Środowiska.
Indywidualny ślad wodny oblicza się po to, by uzmysłowić jak nasz styl życia przekłada się na zużycie wody. Jeśli żyjemy oszczędniej zużycie jest oczywiście mniejsze. – Nawet dzieci wiedzą, że myjąc zęby na czas szczotkowania zakręcamy kran, ale mało kto wie, jak dużo wody się marnuje, jeśli nie zjemy na przykład całego obiadu, który potem wyrzucamy. Istnieje swoista determinanta indywidualnego zużycia wody. To wysokość zarobków. Im osoba więcej zarabia, tym jest większe zużycie wody i wyższy indywidualny ślad wodny – mówi Dariusz Roszak.
Warto przy tym dodać, że średnie zużycie bezpośrednie wody mieszkańca naszego regionu wynosi 99,2 litrów na dobę (dane z 2014 roku), a indywidualny ślad wodny statystycznego Polaka to ok. 1423 m3 na rok. – Bezpośrednie zużycie wody w tym rachunku stanowi niewielki procent, bo wynosi ono 36 m3 rocznie – dodaje Dariusz Roszak.

Edukacja w Przedsiębiorstwie

Wodociągi Częstochowskie prowadzą także stałą edukację proekologiczną. Kadra Przedsiębiorstwa przygotowała ciekawe prelekcje – prezentacje dla uczniów szkół różnego szczebla. Okazuje się, że tematów jest wiele i wszystkie bardzo ciekawe. Uczestnicząc w zajęciach proponowanych przez Wodociągi Częstochowskie dowiemy się na przykład, co kryje w sobie woda czy jaka jest rola urządzeń w analityce wody. Ale także poznamy wpływ budowy geologicznej rejonu Częstochowy na jakość wód podziemnych, dowiemy się jak bakterie pomagają nam w uzdatnianiu wody, jakie procesy zachodzą przy uzdatnianiu wody. Z innych tematów Przedsiębiorstwo poleca między innymi: „Woda – substancja zagadkowa”, „Woda – drogocenne dobro – Światowy Dzień Wody”, „Jak bakterie pomagają w oczyszczaniu ścieków”, „Procesy oczyszczania ścieków”, „Procesy uzdatniania wody”, Sieć wodociągowa wczoraj i dziś”. Szkoły mogą też planować grupowe zwiedzania ujęć wody, oczyszczalni ścieków i Centralnego Laboratorium Badania Wody i Ścieków w Częstochowie.

Grupa pracowników Wodociągów Częstochowskich podczas akcji “Piję wodę z kranu” w Olsztynie.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *