W świecie koloru Cybisa


KONKURS „PLASTYKA”

360 prac z 24 szkół plastycznych z całej Polski nadesłali uczniowie na konkurs „Wariacje na temat twórczości Jana Cybisa”. Od 22 kwietnia Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego przez miesiąc można oglądać te najlepsze

Wariacje ..”, przedsięwzięcie zainaugurowane przez organizowany przez Zespół Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie w 2000 roku, stało się prestiżowym konkursem o zasięgu ogólnopolskim. Jego ideą jest coroczna prezentacja prac, inspirowanych twórczością wybitnych polskich malarzy, będących patronami szkół plastycznych. Pierwszą edycję poświęcono patronowi częstochowskiego „Plastyka” Jackowi Malczewskiemu. Kolejne, między innymi, Stanisławowi Wyspiańskiemu, Józefowi Mehoferowi, Arturowi Grottgerowi, Tadeuszowi Brzozowskiemu. Bohaterem tegorocznej edycji konkursu jest Jan Cybis, wielki kolorysta, który jak napisał Aleksander Markowski, nigdy nie przejmował się zmieniającymi kierunkami, trendami, modami w sztuce, które stawały się ołtarzami dla ludzi bez właściwości, trzęsącymi się ze strachu, by nie wypaść z karuzeli wyścigu o miejsca w rankingach, zawsze był wierny swej wewnętrznej prawdzie. Kuratorem i koordynatorem projektu jest nauczyciel malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowskie Mirosław Czarnocki.
22 kwietnia w Pawilonie Wystawowym Muzeum zwycięscy konkursu podczas wernisażu odebrali wyróżnienia i nagrody. Niestety, wśród laureatów nie było uczniów częstochowskiego Plastyka. – Bardzo się cieszę, że tak wielu młodych artystów przybyło do Muzeum Częstochowskiego. Mam nadzieję, że spotkania ze sztuką w naszych murach będą kontynuowane coraz częściej i okażą się atrakcyjne zarówno dla jej twórców, jak i odbiorców – mówił podczas wręczania nagród zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Majer.
Nad wyborem laureatów obradowało jury w składzie: prof. Grzegorz Pabel ASP Warszawa, prof. Zbigniew Blukacz Z ASP Katowice, prof. Lidia Kupczyńska Jankowiak Z ASP Wrocław, art. malarz Aleksander Markowski częstochowski malarz, Czesław Tarczyński, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki, wizytator Wojciech Myjak z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Z Częstochowy nikt nie został nagrodzony ani wyróżniony.

Jurorzy przyznali następujące nagrody:
I nagroda – Hanna Gorczyńska ZPPKP w Opolu – nauczyciel Bożena Krauze
II nagroda – Marta Wiktorowicz ZSP w Bydgoszczy – nauczyciel Bogusław Kuraś
III nagroda – Ingeborg Kijowska ZSP w Jarosławiu – nauczyciel Anna Kucz-Kałamaż

I wyróżnienia:
Wioletta Skarba ZSP w Zielonej Górze – nauczyciel Dorota Komar-Zmyślony
Marzena Skrzekut ZPPKP w Opolu – nauczyciel Bożena Krauze
Marta Byrdziak ZSP w Bielsku Białej – nauczyciel Jagoda Adamus

Wyróżnienia:
Olga Michalska ZSP w Nałęczowie – nauczyciel Andrzej Oboz
Magdalena Pupczyk Liceum Plastyczne w Krośnie – nauczyciel Piotr Wójtowicz
Dominika Szymanek ZSP w Lublinie – nauczyciel Tadeusz Kliczka
Agnieszka Jastrzębska ZSP w Zielonej Górze – nauczyciel Dorota Komar-Zmyślony
Agata Zastrzeżyńska SZP w Dąbrowie Górniczej – nauczyciel Łukasz Kawka
Anna Kowalczyk Liceum Plastyczne w Słupsku – nauczyciel Maria Karpińska
Agata Górska ZPPKP w Opolu – nauczyciel Bożena Krauze

Jan Cybis to malarz, rysownik, pedagog i publicysta, czołowy reprezentant nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30. i sztuce powojennej. Urodzony w 1897, zmarł w 1972. Do jego najbardziej znanych dzieł należą: Martwa natura czerwona 1935, Kwiaty w kielichu 1936, Młyn w Suffczynie 1949, Bukiet i waza 1955, Gdańsk 1955, Ustka 1964.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *