JUBILEUSZ 120-LECIA CZĘSTOCHOWSKIEJ SZKOŁY. „Czas sercem mierzony”


28 kwietnia br. w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Dąbrowskiej w Częstochowie przy ul. Festynowej 24 z okazji 120-lecia szkoły odbyła się akademia pt. „Czas sercem mierzony”.

 

Wydarzenie rozpoczęło się od odegrania hymnu państwowego i szkolnego. Następnie głos zabrała dyrektor SP11 Marzena Michalska. – 120 lat to nie tylko czas, ale miejsce, nadzieje, marzenia, trudności do pokonania. Dziś szkoła przeżywa niezwykły dzień – jubileusz 120-lecia. Jest to najlepsza okazja do sięgnięcia w przeszłość, przywołania pamięci o wydarzeniach i ludziach, ale też do refleksji nad teraźniejszością i przyszłością. Stanisław Wyspiański powiedział „każdy jubileusz wnosi w życie świeży zapał i nową mądrość”. Te słowa potwierdzają, że dzisiejszy dzień, to również wyzwanie, aby jasno spojrzeć w przyszłość, należy spojrzeć wstecz, żeby wydobyć z przeszłości, co najcenniejsze. Tylko w ten sposób będzie możliwe zbudowanie refleksji na pracę własną i wszystkich, co kreowali wizerunek naszej szkoły przez lata. Jubileusz skłania nas do podróży w czasie, kroniki i fotografie wystawione na naszym korytarzu mają niezwykłą moc, bo nie pozwalają zapomnieć o przeszłości wielu pokoleń. Ich dzieje to istotna część historii naszej szkoły. W tym pięknym momencie nie możemy przejść obojętnie wobec sytuacji na Ukrainie. Życzę Ukrainie oraz wszystkim spokoju i pokoju, który jednoczy świat, gdzie każdy powinien być człowiekiem. Historia naszej szkoły trwa i trwać będzie- mówiła dyrektor.

Następnie uczniowie SP 11 zaprezentowali program artystyczny, podczas którego przybliżali historię szkoły. Może było też usłyszeć w ich wykonaniu utwory m.in. „Lubię wracać” Zbigniewa Wodeckiego, „Kalinowe Serce”, „Mój pierwszy bal”, „Stacyjka zdrój” – Kaliny Jędrusik (absolwentki szkoły), „Ojczyzna” Marka Grechuty, „Nic dwa razy się nie zdarza” – utwór Łucji Prus do tekstu Wisławy Szymborskiej czy „Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi” zespołu Dżem.

Foto: Dawid Gątkowski

Dawid Gątkowski/ RED

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *