Historyczne zwycięstwo Rakowa!

Mistrz Polski – Raków Częstochowa pokonał w czwartek, 30.listopada br. na wyjeździe występujący w Admiral Bundeslidze – SK Sturm Graz, 1:0 w spotkaniu piątej przedostatniej kolejki fazy grupowej Ligi Europy UEFA. Gola na wagę trzech niezwykle ważnych trzech punktów zdobył w 81.minucie – Reprezentant Ekwadoru, John Yeboah Zamora. “Czerwono – niebiescy” po raz pierwszy w swojej historii odnieśli zwycięstwo w fazie grupowej Europejskich Pucharów!

Obecny wicelider austriackiej Admiral Bundesligi po raz pierwszy bramce Rakowa zagroził w 8. minucie spotkania. Alexander Prass posłał prostopadłe podanie do Szymona Włodarczyka.

Młodzieżowy Reprezentant Polski wbiegł w pole karne i oddał strzał, który zdołał obronić Vladan Kovačević. Natomiast w 12.minucie niecelnie strzelił Jon Gorenc Stanković.

Podopieczni Dawida Szwargi bardzo bliscy byli objęcia prowadzenia po kwadransie gry. Najpierw na bramkę Kjella Scherpena dośrodkowywał Deian Sorescu. Piłka trafiła pod nogi…Ante Crnaca jednak w zamieszaniu podbramkowym młody napastnik Rakowa oddał nieczysty strzał i piłka minęła bramkę gospodarzy.

Kolejną groźną akcję częstochowianie przeprowadzili na osiem minut przed zakończeniem pierwszej części gry. Na bramkę Sturmu niecelnie uderzał Władysław Koczerchin. Premierowa odsłona zakończyła się bezbramkowym remisem ale ze wskazaniem na Raków.

Znacznie więcej działo się na boisku Merkur Arena w Grazu w drugiej części spotkania. W 50.minucie strzał Marcina Cebuli z najwyższym trudem obronił holenderski golkiper gospodarzy. Natomiast w 66. minucie Vladan Kovačević  zdołał obronić strzał jednego z zawodników gospodarzy i uchronić swój zespół przed utratą bramki.

W 81.minucie meczu piłkarze Rakowa Częstochowa objęli prowadzenie. Po niedokładnej próbie wybicia przez Gorenca Stankovicia futbolówka trafiła do Jeana Carlosa Silvy Rochy. Pomocnik Rakowa zdołał dośrodkować z linii bocznej boiska do znakomicie ustawionego Johna Yeboaha Zamory.

Reprezentant Ekwadoru przyjął piłkę i celnym strzałem pokonał Kjella Scherpena! Tuż przed zakończeniem spotkania jeszcze na bramkę gospodarzy z rzutu wolnego uderzał Sonny Kittel, jednak ten strzał w żaden sposób nie mógł zagrozić bramce Sturmu Graz. Kilka chwil później słowacki arbiter 35-letni Filip Glova zakończył to spotkanie.

Tym samym Raków Częstochowa pokonał na wyjeździe SK Sturm Graz, 1:0 w spotkaniu piątej przedostatniej fazy grupowej Ligi Europy UEFA. Ten wynik oznacza, że mistrz Polski zachował szansę na grę wiosną w Lidze Konferencji Europy.

W swoim ostatnim spotkaniu grupowym Raków 14 grudnia o godz. 21:00 na Arcelor MittalPark w Sosnowcu zmierzy się z włoską Atalantą Bergamo BC. Natomiast w drugim spotkaniu szóstej kolejki Sporting Lizbona CP będzie podejmował SK Sturm Graz.

W tabeli “rakowskiej grupy D” – liderem z jedenastoma “oczkami” jest AtalanTa Bergamo BC, drugie miejsce z ośmioma punktami zajmuje Sporting Lizbona CP, trzeci jest SK Sturm Graz (4 punkty) i czwartą, ostatnią lokatę również z czterema punktami zajmuje częstochowski Raków. Jednak częstochowianie mają gorszy stosunek bramek od Austriaków. Różnica wynosi…jedną bramkę!

Teraz przed drużyną Rakowa Częstochowa powrót do walki o punkty w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy. Już w najbliższą niedzielę, 3.grudnia br. częstochowianie zmierzą się na wyjeździe w Hicie 17.Kolejki z lideremŚląskiem Wrocław. Początek meczu o godzinie 17:30.

Spotkanie “na żywo” od godziny 17:00 pokaże Canal + Premium. Podopieczni wychowanka Rakowa Częstochowa, Jacka Magiery z dorobkiem 36.punktów pewnie przewodzą ligowej stawce. Raków z kolei z 28.puntkami jest czwarty.

W zespole wrocławskiego Śląska występuje były zawodnik Rakowapomocnik, Petr Schwarz oraz wypożyczony do końca obecnego sezonu, bramkarzKacper Trelowski. Ten pierwszy gracz w obecnym sezonie wystąpił15.spotkaniach Śląska Wrocław i zdobył dwa gole. Natomiast Kacper Trelowski w bieżącej kampanii na boisku pojawił się zaledwie…dwukrotnie!

Spotkanie Śląska Wrocław z Rakowem Częstochowa zostanie rozegrane na Tarczyński Arena przy Alei Śląskiej 1. Mecz obejrzy rekordowa liczba widzów, ponad 40 tysięcy!

30.11.2023, g.18:45: Graz (Merkur Arena):

SK Sturm Graz – RKS Raków Częstochowa 0:1, (0:0),

Bramka:

0:1: Yeboah Zamora 81′

Sędziował: Filip Glova (Słowacja). Żółte kartki: Sarkaria 82′ (faul), Affengruber 88′ (faul) – Tudor 82′ (faul), Plavšić 90+2′ (faul). Widzów: 12 517.

SK Sturm Graz: 1.Kjell Scherpen – 22.Jusuf Gazibegović (87′ 2.Max Johnston), 42.David Affengruber, 6.Aleksandar Borkovic (72′ 25.Stefan Hierländer), 28.David Schnegg, 19.Tomi Horvat (72′ 10.Otar Kiteszwili), 4.Jon Gorenc Stanković, 24.Dimitri Lavalée, 8.Alexander Prass (87′ 38.Leon Grgic), 11.Mansprit Sarkaria, 9.Szymon Włodarczyk (61′ 15.Wiliam Bøving Vick). Trener: Christian Ilzer.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor (kpt), 15.Adnan Kovačević (75′ 8.Ben Lederman), 3.Milan Rundić, 22.Deian Sorescu (90+1′ 14.Srđan Plavšić), 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 30.Władysław Koczerchin, 77.Marcin Cebula (75′ 11.John Yeboah Zamora), 27.Bartosz Nowak (75′ 93.Sonny Kittel), 20.Jean Carlos Silva Rocha, 19.Ante Crnac (75′ 99.Fabian Piasecki). Trener: Dawid Szwarga.