20 ZEGARY SPRZED WIEKÓW – WERNISAŻ WIRTUALNY


3 lipca o godz. 18.00 na swoim Facebooku Muzeum Częstochowskie wirtualnie otworzy wystawę niezwykłych zegarów. Niezwykłych, bo w nich samych zaklęty jest zamierzchły czas – niektóre ,,pamiętają” nawet XVI wiek. Od 4 lipca aż do jesieni będzie można przyjrzeć im się z bliska w Ratuszu.

 

Czas – tę niełatwą do zdefiniowania i dla filozofów i dla fizyków wielkość – człowiek mierzy dzięki rozmaitym, wciąż ulepszanym urządzeniom. Nasi praprzodkowie określali go obserwując przyrodę. Gnomon – zegar słoneczny – prawdopodobnie używany był już w 2700 r. p.n.e. w Egipcie. W kolejnych stuleciach do mierzenia czasu zaprzęgnięto… wodę, ogień i piasek. Znane nam zegary mechaniczne wykorzystują energię do napędu regulatora poprzez wahadło lub balans za pomocą wychwytu. A współcześnie potrafimy też odmierzać czas za pomocą bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi z dokładnością do tysięcznych części sekundy…

Na wystawie w Ratuszu na pl. Biegańskiego będą prezentowane zegary ze zbiorów Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Częstochowskiego, a także prywatnych kolekcjonerów. Na ekspozycję składają się zegary słoneczne, ogniowe, podróżne, klepsydry, zegary mechaniczne, wiszące, kominkowe, kieszonkowe czy gabinetowe. Pochodzą z różnych stron Europy, z okresu między XVI a XX w.

Wernisaż będzie można obejrzeć na Facebooku Muzeum Częstochowskiego pod linkiem https://www.facebook.com/MuzeumCzestochowskie/  w piątek, 3 lipca, o godz. 18.00. A liczba osób, które mogą w nim uczestniczyć, jest nieograniczona – inaczej niż w muzeach i galeriach w trwającym czasie epidemicznych zasad bezpieczeństwa. W budynku Ratusza te niezwykłe przedmioty będziemy mogli obserwować z bliska od 4 lipca do 11 października – przestrzegając, rzecz jasna, obowiązujących w Muzeum Częstochowskim nowych regulacji sanitarnych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *