Muzeum Częstochowskie zaprezentowało wystawę prac Jacka Pałuchy


 7 czerwca br. w Galerii Dobrej Sztuki, przy al. NMP 47 w Częstochowie, miał miejsce wernisaż wystawy „Okrągła 31. rocznica pracy twórczej” znanego, częstochowskiego malarza – Jacka Pałuchy. Ekspozycję budują  najnowsze dzieła artysty. Można ją zwiedzać  do 25 sierpnia br.

Na wernisażu w imieniu częstochowskich władz samorządowych pojawił się zastępca prezydenta miasta Jarosław Marszałek. Byli też, między innymi, dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek (Galeria działa w strukturach Muzeum), kurator wystawy Anna Krakowian, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Paleczek-Szumlas, uznany w kraju i za granicą  częstochowski malarz Tomasz Sętowski, wieloletni przyjaciel Jacka Pałuchy.

Malarz odebrał okolicznościowy list od prezydenta Częstochowy. Kurator Anna Krakowian zwróciła uwagę także na pozamalarskie dokonania Jacka Pałuchy – jak liderowanie zespołom rockowym czy występ na wielkim ekranie u reżysera Łukasza Wylężałka. Z kolei Tomasz Sętowski przypomniał ciekawe wątki z trwającej już cztery dekady jego przyjaźni z bohaterem wernisażu – jak korzystanie ze wspólnej pracowni czy sprzedawanie swoich prac pod gołym niebem na polskim Wybrzeżu. Można też było się dowiedzieć, że niegdyś obaj twórcy – dziś już dysponujący własnym językiem – mieli tę samą inspirację: w osobie Salvadora Dalego…

Obrazy Jacka Pałuchy to jak zawsze pełne dowcipu, z lekką domieszką ironii i dystansu do świata alegorie malarskie. Galerię Dobrej Sztuki wypełniły scenki, barwne opowiastki, a wszystkie wykonane z najwyższą artystyczną precyzją, w charakterystycznym dla artysty stylu.

(fot. Grzegorz Skowronek/UM)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *