EKOLOGICZNA GMINA. Liczne inwestycje wspierane przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


Rozmowa z Andrzejem Szczerbą, naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy

Jak miasto Częstochowa promuje ochronę środowiska wśród mieszkańców?
– Myślę, że jesteśmy liderem w regionie w zakresie promocji form ochrony środowiska i spełniania norm ekologicznych przez spółki miejskie i inne podmioty.

A zatem?
– Ekologia kosztuje, jak chcemy dbać o jakość środowiska, przekazać je potomnym w jak najlepszym stanie, to musimy na ten cel przeznaczać środki i tak się w Częstochowie dzieje. Na przykład Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, Oczyszczalnia Ścieków „Warta”, Częstochowskie Wodociągi – wszystkie te przedsiębiorstwa wdrażają ważne inwestycje proekologiczne. Jedną z ostatnich może pochwalić się Oczyszczalnia Ścieków „Warta”. Zakończyła ona właśnie przedsięwzięcie, które zabezpiecza miasto Częstochowa w prawidłowy odbiór ścieków komunalnych.

Na czym polega to przedsięwzięcie?
– W spółce „Warta” w ramach inwestycji pod nazwą „Rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków „WARTA” S.A. w Częstochowie zrealizowano następujące zadania: zastosowanie technologii Biogradex w celu zmniejszenia ilości azotu i fosforu
w oczyszczonych ściekach, modernizacja części mechanicznej oczyszczalni, modernizacja Centralnej Przepompowni Ścieków przy ulicy Żabiej oraz zapewnienie stabilności zasilania
i co się z tym wiąże poprawy bezpieczeństwa energetycznego obiektów i instalacji. Inwestycja ta skutecznie zabezpiecza właściwe odprowadzanie ścieków z terenu miasta do Oczyszczalni, ponadto chroni przed zanieczyszczeniami rzekę Wartę, odprowadzając do niej czysty ekologicznie ściek, który w żaden sposób nie wpływa negatywnie na wody płynące w rzece.

Jakie jeszcze inwestycje proekologiczne zostały zrealizowane na terenie miasta Częstochowy?
– Dbamy o efektywne wykorzystanie energii i przechodzimy na energię ekologiczną. W naszych szpitalach i w spółce „Warta” zamontowano solary. Również mają one pojawić się Wodociągach. Realizujemy termomodernizacje szkół i przedszkoli. Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne wykonało dużą inwestycję związaną z zagospodarowaniem bioodpadów. Trzeba podkreślić, że przy realizacji inwestycji korzystamy ze wsparcia środków zewnętrznych, w tym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Krajowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski składane przez nasze spółki czy miasto Częstochowa są oceniane wysoko i z reguły w stu procentach są akceptowane.

Co Częstochowie jest potrzebne, by ekologia stała na najwyższym poziomie?
– Urząd robi wszystko, by dać mieszkańcom możliwość wprowadzania proekologicznych zmian, ale z przykrością muszę powiedzieć, że nie wszyscy mieszkańcy potrafią z tego skorzystać. W efekcie dochodzi do zatruwania środowiska przez spalanie odpadów w piecach domowych, na co skarżą się mieszkańcy dzielnic domów jednorodzinnych. Wysokie ceny paliw mogą tłumaczyć proceder spalenia odpadów, ale czy nie lepiej skorzystać z dotacji Urzędu Miasta i zamienić system ogrzewania na ekologiczny. Myślę, że nadal największą koniecznością jest zmiana mentalności ludzi i ich edukacja.

Z pewnością dobry efekt na środowisko przyniosło wprowadzenie pojemników na odpady zielone, które są w różnych dzielnicach miasta…
– Tak zebrana w ten sposób biomasa jest przetwarzana właściwie, co poprawia jakość środowiska.

Jak Wydział promuje ochronę przyrody w szkołach?
– Wspomagamy potężną pracę nauczycieli i organizacji współfinansując między innymi realizację konkursów. W ten sposób chcemy zachęcać kolejne grupy do działania i nagradzać te osoby, które już głęboko zaangażowały się ochronę środowiska. Widzimy też aktywność dzieci i młodzieży. Cieszy nas, że zdobytą wiedzę w szkole przekazują swoim rodzicom.

A Pan jak dba o środowisko?
– Tak jak każdy podejmuję podstawowe działania. Ograniczam ilość wytwarzanych odpadów i prowadzę zbiórkę odpadów w sposób selektywny, w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska oszczędzam energię – wymieniłem w domu żarówki na energooszczędne, zimą staram się przykręcać kaloryfery, oszczędzam wodę oraz rezygnuję
z jazdy samochodem na rzecz komunikacji zbiorowej. A najważniejsze: staram się promować i przekazywać innym świadomość konieczności dbania o środowisko.

Dziękuję za rozmowę.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *