Twórcza sztuka


– Origami, to sztuka rozwoju. Wykonując te prace rozwijacie sprawność manualną, uczycie się koncentracji i logicznego myślenia – zwróciła się do uczniów, laureatów konkursu na pracę plastyczną origami, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 w Częstochowie Małgorzata Zawada

Rozstrzygnięcie konkursu, zorganizowanego przez Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole i SP nr 33 nastąpiło 22 kwietnia. Dyplomy i nagrody laureatom wręczali prezes CSPS Bogumił Dobosz, dyrektor Małgorzata Zawada oraz zaproszone na uroczystość dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie Anna Gamalczyk i starszy inspektor Delegatury KO Władysława Tkaczyk. List z życzeniami przesłała Danuta Polak, pełnomocnik ZNP w Częstochowie.
Z miły akcentem wystąpili gospodarze. Uczniowie SP nr 33 przygotowali zwycięzcom specjalne dedykacje. Grupa taneczna prowadzona przez Irenę Bartecką wykonała „Kujawiaka”, Ewa Molska, Paulina Karasiewicz i Agata Kokot zaprezentowały skecz z morałem o Pinokiu. Sylwia Siadul wykonała balet współczesny, a zespół Marlena Stypuła, Patrycja Czaja i Anna Łygaś śpiewał przy akompaniamencie gitary. Wrażenie zrobiły spektakularne doświadczenia chemiczne, które przeprowadził Adam Kaziorł. Jak zdradził było to jego drugie publiczne wystąpienie, ale w domu eksperymentuje często. – Interesuję się chemią od zerówki. Doświadczenia opracowuję na podstawie książki Stefana Sękowskiego, często je modyfikuję. Czasem efekty mnie zaskakują – powiedział nam Adam. Świetnie wypadła młodziutka recytatorka Matylda Tokarz. Jej aktorska interpretacja wiersza Jana Brzechwy „Pani Madalińska” została nagrodzona gromkimi brawami. Z podobnym aplauzem widzowie przyjęli pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Martyny Domagalskiej oraz wokalny popis Darii Błoniarczyk.
W konkursie udział wzięli uczniowie Publicznego Gimnazjum SPSK im. św. Józefa w Częstochowie, SP w Janowie, SP nr 3 w Blachowni, SP nr 33, 35, 10, 50, 8 w Częstochowie. Jury oceniło 37 prac. W kategorii klas 0-3 pierwsze miejsce zajęli: D. Bobrzyk z Janowa i A. Wójcik z SP 35, drugie – S. Jasak z SP 50, trzecie – M. Jeziorowska z SP 10 i J. Wilk z SP 33.
W grupie klas IV-VI pierwsze miejsce zdobyli – A. Nowak z Janowa, B. Zwoliński i K. Wilk z SP 33, drugie – P. Grabowska, A. Jackowska, A. Wojtynia z SP 33, trzecie – M. Smok z SP 3 w Blachowni.
W kategorii gimnazja drugie miejsce zajęli – J. Szwengiel z PG im. św. Józefa, trzecie P. Grzybek z PG im. św. Józefa.
Wiele wysiłku organizacyjnego przy przedsięwzięciu poczyniły Stefania Barczyk i Hanna Sipowa z CSPS, co podkreślił prezes Dobosz. Z kolei z ramienia SP 33 nad całością uroczystości czuwały nauczycielki: Marzena Marchewka, Joanna Nowicka, Monika Migalska. One również poprowadziły warsztaty plastyczne „Magiczny świat origami”, które odbyły się po części oficjalnej. Tajniki starej wschodniej sztuki tworzenia figurek z papieru zgłębiało dziewięćdziesięciu uczniów z jedenastu szkół: SP z Rędzin Osiedle, Łaźca, Hutek (SP i Gim.), Blachowni, Janowa oraz z Częstochowy: 32, 10, 33, 35 i 53 i PG SPSK im. św. Józefa.
Dyplomami uhonorowano również nauczycieli: Małgorzatę Ujmę z Janowa, Małgorzatę Dziubę z Rędzin Osiedle, Annę Żyłę z SP 32, Annę Kołodziejczyk i Jowitę Jagusiak-Gondro z PG SPSK, Justynę Deptę i Mirosławę Wtorkowską z SP 53, Iwonę Mirczak-Zając z SP 10, Justynę Łabęcką-Mitek z SP 35, Krystynę Badorę z Hutek, Katarzynę Kisiela z SP w Łaźcu, Marię Kokot z SP 50, Sylwię Morzyk i Jolantę Bereszyńską z SP 3 w Blachowni. Specjalne podziękowania prezes Bogumił Dobosz i Stefania Barczyk przekazali na ręce dyrektor Małgorzaty Zasady oraz nauczycielek prowadzących warsztaty z SP 33.

Aleksandra Nowak z Janowa
– Lubię pracę plastyczną i gdy tylko mam trochę wolnego czasu siadam i coś robię. Ale najbardziej lubię origami, podoba mi się końcowy efekt powstałych figurek. Pierwsze nauki pobierałam od naszej Pani Małgorzaty Ujmy. Pokazała mi najpierw jak wykonuje się gwiazdki. To mnie wciągnęło i zaczęłam szukać w internecie kolejnych wzorów. Wykonałam już wiele projektów: wazony, półmiski, misia Pandę, łabędzie. Nie jest to trudne, w zasadzie wielu rzeczy nauczyłam się robić sama.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *