W GROCIE ŁOKIETKA


Turystyka – najpiękniej na Jurze

W Wędrówkach po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej docieramy do Ojcowa. Ta wieś, wzmiankowana już w 1370 roku, rozwinęła się z osady przy zamku, która z początkiem XIX wieku zaczęła się przekształcać w miejscowość letniskową, a następnie kuracyjną. Rozwój uzdrowiska zapoczątkował rok 1855, kiedy to otwarto zakład wodoleczniczy “Sybilla”. Później była przerwa spowodowana Powstaniem Styczniowym i dalsza działalność przywrócona przez ówczesnych właścicieli Ojcowa J. Zawiszę i L. Krasińskiego. Ze znoszeń odbudowano hotel “Pod Łokietkiem”, powstały też nowe obiekty, takie jak dom “Pod Kazimierzem” w 1885 r., sanatorium “Goplana” w 1895 r. i park zdrojowy. W roku 1918 Ojców otrzymał status uzdrowiska, stracił on jednak na znaczeniu, zachowując tradycje wczasowo – turystyczne.
Warto zwiedzić
Każdy turysta odwiedzający miejscowość powinien zobaczyć zamek wzniesiony przez samego Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV w. Na jego miejscu stała niegdyś budowla, wzmiankowanego już w roku 1285, w której jak wieść niesie, miał się ukrywać ojciec króla Kazimierza Władysław zwany Łokietkiem. Od XIV do XVIII w. twierdza była siedzibą starostwa niegrodowego. Opuszczona po rozbiorach, zaczęła stopniowo popadać w ruinę. W roku 1829 została częściowo rozebrana. Na szczęście do dziś zachowały się fragmenty murów obronnych i części mieszkalnej, a także wieża, baszta bramna i studnia.
Inne atrakcje
Ale Ojców to nie tylko zamek, ale też piękna przyroda Ojcowskiego Parku Narodowego z jaskiniami “Ciemna” i “Łokietek” oraz bardzo ciekawe muzea. W jednym z nich oglądać można faunę i florę, znaleziska geologiczne i archeologiczne, w drugim poznać historię uzdrowiska i etnografię regionu. Miejscowość ma też do zaoferowania inną atrakcję – kaplicę “Na Wodzie”.
Czarnym szlakiem…
Kiedy obejrzymy już wszystkie wspaniałości Ojcowa i OPN, warto wybrać się na ciekawą wycieczkę do słynnej Bramy Krakowskiej. Poprowadzi nas tam szlak wiodący wzdłuż Prądnika, u stóp Góry Chełmowej.
Po drodze obejrzeć można wysoką na ponad 100 m ścianę Góry Koronnej ze Skałą Rękawicą o kształcie pionowo wyciągniętej dłoni. Legenda głosi, że jest to ręka Boga zasłaniająca wejście do Jaskini Ciemnej, gdzie schroniła się przed Tatarami miejscowa ludność. Idąc dalej wzdłuż Doliny Prądnika docieramy do Źródła Miłości. Następnie mijamy ujście Wąwozu Korytania, ujęte w skalną bramę Sobótki od południa i Krożniowej Skały od północy. Naprzeciw Korytani znajduje się Wąwóz Smardzowicki, a kilkaset metrów dalej Skała Wójtowa. Wędrując dalej dochodzimy do zabudowań Prądnika Korzkiewskiego, XVIII w. osady przemysłowej w dobrach korzkiewskich. Tu, z prawej strony rozpościera się przed nami “Skalska Droga”, prowadząca do miejscowości o nazwie Biały Kościół, gdzie obejrzeć można m.in. kościół pochodzący z 1877 roku.
Ojcowski Park Narodowy ma jeszcze wiele atrakcji turystycznych. Aby zobaczyć je wszystkie trzeba koniecznie wybrać się na niezapomnianą wycieczkę do Ojcowa. Wrażenia – zapewnione!
Jak dojechać
Najprościej autobusem z Krakowa i Olkusza. Oto wybrane połączenia:
PKS Częstochowa – Kraków
6.05, 9.15, 12.10, 13.30, 13.50, 14.00, 14.15.
PKS Kraków – Ojców
9.00, 11.50, 13.50, 19.00, 20.00.
PKS Ojców – Kraków
11.53, 15.13.
PKP Kraków – Częstochowa
13.15, 14.10, 14.30, 16.30, 17.30.
Podróż zajmie nam około 180 minut.

ANNA KARLIŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *