10 lat „Zachęty” w Częstochowie


12 czerwca br. Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie obchodziło dziesięć lat swojego istnienia. Na uroczystości stawiło się bardzo liczne grono twórców, przyjaciół i sympatyków „Zachęty”. Spotkanie urozmaiciła projekcja filmu „Kupernicki”, który zrealizowali Szymon Parafiniak, Jacek Łydżba i Szczepan Szczepan. – To horror metafizyczny. Opowieść o kondycji sztuki współczesnej, jej tradycyjnej w formy w konfrontacji z tym co wyczynia Internet. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie: jakie są korelacje pomiędzy tymi światami. Jest to też opowieść o potrzebie autorytetu – mówi prezes „Zachęty” Jacek Łydżba.

Dziesięć lat temu zapadła decyzja o utworzeniu Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Pierwsi jego prezesi: Piotr Głowacki i Jacek Łydżba – po usilnych staraniach – wynegocjowali od ówczesnych władz na swą siedzibę budynek Konduktorowni. Obiekt – w dużej mierze własnymi siłami członków organizacji – udało się wyremontować i “Zachęta” rozpoczęła działalność na polu upowszechniania sztuki współczesnej. – Ten czas minął bardzo szybko, ale dla organizacji jest to jeszcze wiek dziecięcy, nie jesteśmy nawet podlotkiem – śmieje się prezes Jacek Łydżba.
„Zachęta” ma w swoim dorobku wiele osiągnięć, w tym także spektakularnych. W Konduktorowni swoje prace wystawiali uznani w kraju i za granicą artyści, między innymi Edward Dwurnik. Marek Pala, Rafał Janusz Głowacki, Ryszard Grazda, a także nasi wspaniali rodzimi twórcy: Jacek Łydżba, Tomasz Lubaszka. Jacek Sztuka, Szymon Parafiniak. Małgorzata Stępniak. „Zachęta” zrealizowała też liczne nowatorskie projekty, jak na przykład: „Projektor”, „Osiem Kobiet”, „Mała Zachęta”, „Malarskie partytury”, „Triennale sztuki najnowszej.
Przy tym wszystkich wynikach przez Zarząd przemawia skromność. – Największym naszym sukcesem jest to, że istniejemy i udało się nam zrobić bardzo wiele wystaw znaczących. Dzisiaj wszyscy chcą się wystawiać w Konduktorowni, mamy długą kolejkę oczekujących. To jest w zasadzie jedyne miejsce w Częstochowie do pokazywania dobrych prac malarskich – jest neutralne i dobrze oświetlone. Działamy społecznie i cieszymy się z rosnącej popularności częstochowskiej „Zachęty” w kraju i na świecie. Chcemy też promować młodych artystów, stąd współpracujemy z Akademią Jana Długosza i organizujemy u nas dyplomy absolwentów AJD. Włączamy się także w działania sztuki teatralnej, muzycznej – podkreśla Jacek Łydżba.
Co jeszcze przed Zarządem? – Chcemy bardziej aktywnie działać, pozyskiwać nowe środki. Zamierzamy rozwinąć ścieżkę filmową, może uda się nawet utworzyć studio w Konduktorowni. W listopadzie będą ogłoszone nowe programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, więc przygotowujemy się do składnia wniosków o wsparcie rozbudowy i remontu naszej siedziby – dodaje sekretarz Szymon Parafiniak. A już po wakacjach kolejne wystawy, między innymi, rzeźby środkowoeuropejskiej, Leszka Żegalskiego, Bartka Frączka, Katarzyny Walczak.
Obecny skład Zarządu „Zachęty”: prezes – Jacek Łydżba, wiceprezesi – Piotr Dłubak, Małgorzata Stępniak, sekretarz – Szymon Parafiniak.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *