“Get Ready 4 the Future” – Wizyta uczniów i nauczycieli z SP Konopiska w Macedonii


W dniach 16-22 października odbyło się kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli z Polski, Portugalii, Włoch i Macedonii Północnej realizujących projekt Erasmus+ „Get Ready 4 the Future”.

Gospodarzami tego spotkania byli uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Kumanovo w Macedonii Północnej.

W pierwszym dniu pobytu odbyło się uroczyste spotkanie przybyłych partnerów projektu w szkole w Kumanovo. Dyrekcja szkoły serdecznie przywitała uczestników i wręczyła im podarunki. Uczniowie tej szkoły przedstawili prezentacje na temat systemu edukacji w ich kraju. Odbyły się również warsztaty komputerowe z zakresu programowania „Minecraft”. W godzinach popołudniowych uczniowie z Konopisk uczestniczyli w pokazie z zakresu robotyki w liceum informatycznym.

W kolejnym dniu uczniowie z Polski i innych krajów zaprezentowali przygotowane prezentacje na temat życia Isaac’a Asimov’a oraz swojej szkoły.

Kolejnym punktem programu była wycieczka na jedną z większych atrakcji słonecznego Skopje, widoczną z każdego punktu w mieście, czyli Góra Vodno (1066 m) i ogromny Krzyż Milenijny. Kolejką gondolową uczniowie dotarli na miejsce i podziwiali przepiękne widoki oraz panoramę stolicy.

Wprawdzie Macedonia Północna nie posiada dostępu do morza, ale na polu turystyki świetnie rekompensuje to sobie pięknym Jeziorem Ochrydzkim, które leży na granicy macedońsko-albańskiej i jest wpisane na listę UNESCO. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję zobaczyć to przepiękne miejsce. W Ochrid zwiedzili Cerkiew św. Stefana na wzgórzu Plaosznik, Cerkiew św. Jana Teologa, a podczas spaceru zobaczyli Starożytny Amfiteatr w Ochrydzie.

Jednym z ważniejszych punktów programu i najbardziej wyczekiwanym była wizyta u prezydenta Macedonii Północnej – Stewo Pendarovski. Uczniowie mieli okazję zobaczyć piękny ogród oraz dowiedzieć się, jaki jest protokół przyjmowania zagranicznych gości. Spotkanie z prezydentem odbyło się w oficjalnej sali spotkań i przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Rozmawiano o projekcie Erasmus+ oraz wrażeniach z pobytu w Macedonii. Na koniec wręczono mały upominek, a wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Drugą część dnia nauczyciele i uczniowie z Konopisk spędzili na zwiedzaniu stolicy Skopje oraz muzeum Matki Teresy z Kalkuty.

W ostatnim dniu pobytu w szkole uczniowie rozwiązywali na platformach edukacyjnych quizy na temat życia i osiągnięć Isaac’a Asimov’a. Po wspólnym obiedzie odbyło się uroczyste zakończenie i wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie.

źródło: Urząd Gminy Konopiska

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *