Patriotyczne warsztaty


Tegorocznej, czternastej już edycji Warsztatów Samorządowych, organizowanej przez Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole i Gimnazjum nr 9 przyświecało hasło „Moja Ojczyzna – mała i duża”.

112 uczniów z 37 szkół z Częstochowy i powiatu częstochowskiego dzięki przedsięwzięciu skupiło się na problematyce patriotycznej. – W 2009 roku przypadają trzy ważne rocznice: 70. rocznica wybuchu II wojny światowej, 100. Wystawy Rolniczo-Przemysłowej w Częstochowie oraz 20. rocznica upadku komunizmu w Polsce. Uznaliśmy, że pod kątem tych wydarzeń przeprowadzimy zajęcia warsztatowe – mówi wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Szczygłowski, koordynator projektu.
Warsztaty podsumowano 13 listopada w Gimnazjum nr 9 w Częstochowie. Wyróżniono wówczas laureatów konkursu na prezentację multimedialną, a każdemu uczestnikowi wręczono pamiątkowy certyfikat.
Warsztaty zainaugurowała 15 października br. wycieczka do Warszawy, w którą wybrali się uczniowie szkół podstawowych. Udali się śladami bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. 16 października podróż o tym samym programie odbyli uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Na Cmentarzu Powązkowski, gdzie znajdują się groby „Rudego” – Jana Bytnara, „Alka” – Aleksandra Dawidowskiego oraz „Zośki” – Tadeusza Zawadzkiego. uczniowie oddali bohaterom hołd, zapalając znicze na ich grobach. Kolejnym ważnym miejscem było Muzeum na Pawiaku, czyli siedziba gestapo i więzienie w czasie okupacji, następnie – pomnik Mikołaja Kopernika na Nowym Świecie, gdzie miała miejsce akcja usunięcia niemieckiej tablicy z pomnika oraz wizyta w Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego, szkole wspomnianych bohaterów, Aleja Szucha, gdzie znajdowała się siedziba niemieckiej policji, miejsce przesłuchań i Arsenał, gdzie odbito Jana „Rudego” Bytnara z rąk gestapo.
Część warsztatowa dla uczniów 29 szkół odbyła się 29 i 30 października br. w Gimnazjum nr 9. Wszystkich powitał Tomasz Szczygłowski oraz wicedyrektor placówki mgr Ewa Grzybowska. Uczniowie w swoich grupach wiekowych mieli ciekawe zajęcia z historii powstania warszawskiego, II wojny światowej w Częstochowie oraz języka angielskiego w historii. W Muzeum Częstochowskim zgłębili wiedzę na temat Wystawy Rolniczo-Przemysłowej w 1909 roku.
Z wielkim zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach „Powstanie warszawskie w oczach dziecka”, poprowadzonych przez Gustawa Grackiego, uczestnika Powstania Warszawskiego. Służył on w 6. Kompanii Batalionu KILIŃSKI oraz brał udział w zdobyciu PAST-y (Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej) w Warszawie. Lekcję języka angielskiego w historii poprowadziła mgr Anna Kukuła, nauczycielka języka angielskiego w Gimnazjum nr 9, a o Częstochowa w okresie II wojny światowej opowiadał mgr Tomasz Szczygłowski, na co dzień nauczyciel historii w Gimnazjum nr 9. Zaprezentował autentyczne zdjęcia dokumenty z tamtego okresu. Z kolei Wojciech Rotarski, pracownik IPN w Częstochowie, przybliżył uczniom okres przełomu 1989 roku, kiedy upadł komunizm w Polsce.
Na zakończenie, na uczestników czekała jeszcze niespodzianka. Młodzi aktorzy z „Dziewiątki” z koła teatralnego prowadzonego przez nauczycielkę języka polskiego Annę Rosińską wystawili spektakl „Niebo w szkole”. Dwie uczennice szkoły przygotowywane przez nauczyciela muzyki Pawła Sołtysika zaśpiewały piosenkę specjalnie dla uczestników Warsztatów.
Zdaniem Tomasza Szczygłowskiego, młodzież potrafi słuchać i uczyć się, jeśli tylko ta wiedza jest przekazana w sposób ciekawy i niecodzienny. – Dzieciaki – te młodsze i te starsze –były całkowicie zainteresowane zajęciami. Pokazujemy im, że nauka może być przyjemna, a z całą pewnością twierdzę, że nasza metoda przynosi efekty – konkluduje Tomasz Szczygłowski.

Paulina Szczygłowska, UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *