NFZ funduje rehabilitację pocovidową


Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji po COVID-19, realizowany stacjonarnie i w uzdrowiskach. Częstochowianie odczuwający skutki przebytej choroby – ale po zakończeniu jej leczenia – mogą zgłosić się do swojego lekarza POZ, który wystawi stosowne skierowanie.

 

Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne.

W województwie śląskim 5 ośrodków świadczy rehabilitację uzdrowiskową, wszystkie w Beskidach – w Ustroniu i w Jaworze. To pacjent wybiera, do którego ośrodka chce się wybrać.

Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową; zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową; szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja ma również pozytywnie wpłynąć na ich kondycję psychiczną.

Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.
Lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań: RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualnej morfologii, OB, CRP (białko ostrej fazy) oraz EKG wykonanego po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.

Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.: kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu; inhalacje; treningi marszowe; balneoterapię (w tym: wodne kąpiele, gazowe kąpiele CO₂, okłady z pasty borowinowej); masaż, hydroterapię, fizykoterapię; treningi relaksacyjne; edukację zdrowotną i promocję zdrowia, wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.
Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

Więcej informacji
•    w serwisie RP: https://www.gov.pl/web/koronawirus
•    na stronie NFZ: https://www.nfz.gov.pl/

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *