Szlak Kultury Żydowskiej w Żarkach


Trakt jest pomysłem pracowników żareckiego magistratu i Miejskiego Domu Kultury. Przygotowali oni projekt, który w lipcu złożono w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim, zyskał on akceptację i w rezultacie dofinansowanie. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach otrzyma na wytyczenie szlaku blisko 5 tys. zł.

Szlak w formie pętli zacznie się przy ul. Koziegłowskiej (przy parkingu), poprowadzi ul. Częstochowską do kirkutu, a potem ulicą Polną do MDK, który mieści się w dawnej synagodze. Stąd powędruje na ul. Kościelną, a potem na Stary Rynek. Będą mogli wzdłuż niego wędrować turyści indywidualni i grupowi. Korzystając z traktu można także realizować lekcje historii. W każdym istotnym dla szlaku miejscu zostaną ustawione tablice informacyjne w językach: polskim, angielskim i niemieckim.
– Żarki, jako jedyne w północnej części Jury miasto, ma zachowaną dawną synagogę, kirkut z wieloma macewami oraz charakterystyczny układ urbanistyczny w centrum, które kiedyś było zamieszkane przez ludność pochodzenia żydowskiego. Na pewno szlak będzie dodatkową atrakcją turystyczną w województwie śląskim – mówi burmistrz Klemens Podlejski.
Jak informuje rzecznik prasowy UMiG Katarzyna Kulińska-Pluta. miejsca te już przyciągają turystów krajowych i zagranicznych, w tym potomków dawnych żarczan wyznania mojżeszowego. Poprowadzenie szlaku w pewnej części przez centrum Żarek ma pomóc w ożywieniu miasta i wypromowaniu go na jurajskim szlaku turystycznym. Prace mają być zakończone do 15 grudnia bieżącego roku.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *