III MIĘDZYNARODOWY KONKURS ARTYSTYCZNY. Pejzaż współczesny


7 kwietnia 2017 roku w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „Pejzaż miejski”, organizowanego przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie. Wpłynęło nań 136 zgłoszeń z całej Polski, a także z Ukrainy, Iranu i Czech. Temat stał się dla wielu artystów impulsem do kreacji o nowatorskim spojrzeniu na absolut pejzażu, jego symbolikę i współistnienie z człowiekiem.

– Sposób interpretacji współczesnego obrazu to efekt wielokrotnego przetwarzania prostego tematu: pejzaż. Przez różne nurty, też przez wewnętrzną transformacje. Ale pierwowzorem jest pejzaż. I o to nam chodzi. Zależy nam na tym aby pokazać nowoczesne trendy w sztuce, w jaki sposób artyści XXI wieku realizują temat, który od wieków był inspiracją dla twórców, od początku gdy istniej sztuka. Początkowo był tłem, z czasem wybił się na temat główny, stając się także źródłem nowych kierunków i stylów w sztuce, jak na przykład impresjonizmu. Nie chcemy negować tradycyjnego podejścia, ale jednocześnie chcemy, aby artyści pokazali to co dzieje się we współczesnej sztuce – mówi komisarz wystawy dr hab. Krystyna Szwajkowska.
Grand Prix (Nagroda Urzędu Miasta Częstochowy oraz Statuetkę ZPAP) jury przyznało Andrzejowi Rachoniowi za tryptyk „Pejzaż prowincjonalny”. Drugie miejsce (Nagroda Urzędu Miasta Częstochowy oraz Statuetkę ZPAP Oddział Częstochowski) otrzymała Magdalena Szczęśniak za obraz „Łódka”, trzecie (Nagroda Urzędu Miasta Częstochowy, Statuetka ZPAP i Nagroda Dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie ) – Emilia Pitucha za :Miasto I – obraz obiektów nieruchomych”. Wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Jankowska, Magdalena Gogół, Magdalena Hanysz-Stefańska, Joanna Trzcińska i Andrzej Jan Bator.
Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Przeważa malarstwo (olej, pastel, akryl), różne techniki graficzne, rysunek, fotografia, quilling. – Mamy wrażenie, że coraz więcej artystów jest zainteresowanych naszym konkursem i otrzymuje coraz lepsze prace. Trzecia edycja jest z pewnością najbardziej różnorodna – ocenia K. Szwajkowska.
W wystawie uczestniczyli także twórcy częstochowscy. – Temat przepiękny, temat morze, od lat był jest i będzie. Świat się zmienia, toteż i poszukiwania artystów idą w różnych kierunkach, co jest rzeczą naturalną. Dla mnie nie wszystkie prace są poprowadzone w kierunku współczesny, mimo zastosowanych uproszczeń w linii i kolorystyce. Jest też sporo prac w których widać zakorzenienie w tradycyjny, przedstawieniowym malarstwie. Ale chyba nie da się uciec od tego. Tu z niczym nowym, zaskakującym się nie spotkałam. Gdzieś już to widziałam, oglądałam , sięgając do historii sztuki. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w takiej prezentacji, bo temat jest mi bliski memu sercu, że mogę znaleźć się w gronie tylu artystów. Nie ukrywam, że cały czas się uczę i każda wystawa jest dla mnie źródłem nowych doświadczeń – mówi Beata Bebel-Karankiewicz.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *