Zbadaj swoje płuca


Na terenie Częstochowy ruszyła akcja bezpłatnych badań spirometrycznych i konsultacji lekarskich. Jest ona częścią ogólnopolskiego Programu na rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc pt. “Głęboki Oddech”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Fizjopneumonologiczne, we współpracy z polską firmą farmaceutyczną Adamed.

Badania spirometryczne przeprowadza Poradnia Pulmunologiczna, działająca przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce. Zapisy przyjmowane są pod bezpłatnym numerem infolinii 0 800 700 00, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.
Wszyscy pacjenci, u których wynik badania spirometrycznego będzie odbiegał od normy, będą mieli możliwość uzyskania bezpośrednio po badaniu bezpłatnej konsultacji lekarza specjalisty pulmonologa. Na badania powinni zgłaszać się wszyscy palacze papierosów, osoby narażone na szkodliwe pyły lub dymy oraz cierpiące na przewlekły kaszel, trudności w oddychaniu i duszności podczas wysiłku.
– Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą śmiertelną – podkreśla prof. Jan Zieliński, pneumonolog i koordynator Programu “Głęboki Oddech”. Wystarczająco wczesne wykrycie tej choroby może umożliwić jej wyleczenie. Współczesna medycyna dysponuje nowoczesną metodą rozpoznawania POChP. Jest nią badanie spirometryczne, czyli badanie rezerw oddechowych płuc.
Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie schorzenia już w bardzo wczesnym jego stadium. Trwa ono ok. 5 minut i jest całkowicie bezbolesne. Polega na wykonaniu głębokich oddechów do małego aparatu – spirometru. Dzięki niemu możliwe jest określenie rezerw oddechowych płuc, czyli ustalenie, czy pacjent choruje na POChP i w jakim stadium zaawansowania znajduje się choroba.
Ogólnopolska akcja badań spirometrycznych i konsultacji lekarskich potrwa przez cały rok. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy obejmie swoim zasięgiem 10 największych miast w Polsce.
Jak się okazuje, w Częstochowie akcja cieszy się dużym powodzeniem. – Do tej pory z badań skorzystało 80 osób. Wielu pacjentów zgłosiło chęć przebadania w grudniu – mówi dr Wanda Terlecka, ordynator Oddziału Szybkiej Diagnostyki Chorób Płuc w szpitalu na Parkitce.
Więcej informacji na temat Programu “Głęboki Oddech” i Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc można uzyskać odwiedzając stronę internetową: www.glebokioddech.pl

MK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *