Seniorzy spotykają się przy kawie


Dzięki inicjatywie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie seniorzy mogą spędzać czas na pogaduszkach w kawiarni. Instytucja rozpoczęła trzecią edycję programu „Kawiarenka dla seniora”. Potrwa od czerwca do września br.

– Akcja szybko się rozwija. Mamy coraz więcej uczestników, zgłaszających się po karnety oraz lokali, które przystąpiły do projektu. Cieszymy się, bo naszą ideą jest dawanie radości naszym podopiecznym – mówi dyrektor MOPS Elżbieta Różycka.
W aktualnie trwającej edycji bierze udział dziewięć kawiarni: „Travel House”, Restauracja „Maska”, „Cafe Belg”, „Cafe del Corso”, Klub „Tori”, Bar „Energetyk”, Restauracja „Pop-Art”, kawiarnia „Korty Tenisowe” i „Sodoła Krzycha” w Olsztynie. W wymienionych lokalach osoby mające ukończone 60 lat życia mogą za symboliczną złotówkę wypić kawę lub herbatę. By skorzystać z propozycji musza jednak udać się najpierw do MOPS-u po karnet. – Wydajemy je we wtorki i czwartki w godzinach 10-12. Nie potrzebujemy żadnych zaświadczeń, wystarczy dowód osobisty – podkreśla koordynatorka akcji Aneta Pederak.
W drugiej edycji aż 1650 osób podkreślają organizatorzy. – Taki wynik to gest dobrej woli właścicieli restauracji i kawiarni, za który dziękujemy. MOPS nie przekazuje na to środków, nasz był pomysł – dodaje dyrektor Różycka.
– My również cieszymy się, że możemy pomóc. Mamy już stałych bywalców, którzy chętnie zwierzają się ze swoich problemów i radości – mówi obecna na konferencji Anna Kliszewska, właścicielka „Pop-Artu”.
Naszym celem jest zaktywizowanie osób starszych. Wyjście z domu mobilizuje ich do większej dbałości o siebie i w wyglądzie zewnętrznym i zdrowiu. Od niedawna organizujemy dla seniorów również kurs tańca u państwa Warskich. I ta inicjatywa zaczyna cieszyć się popularnością, zwłaszcza, że nasi seniorzy lubią bawić się i tańczyć – konkluduje zastępca dyrektora MOPS Marcin Dudek.

ug

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *