Znaleziska kultury łużyckiej


Pod patronatem Gazety Częstochowskiej

Od 29 października w Rezerwacie Archeologicznym na Rakowie można oglądać wystawę “Cmentarzyska kultury łużyckiej” autorstwa Macieja Kosińskiego i Magdaleny Wieczorek-Szmal.
Dzięki oryginalnej oprawie plastycznej przygotowanej przez Franciszka Kłaka wystawa odznacza się specyficznym klimatem. Na piasku, w tekturowych kartonach oprawionych szklaną pokrywą prezentowane są eksponaty znalezione w trakcie wykopalisk archeologicznych m.in.: w Opatowie, Zbrojewsku, Truskolasach, Pawełkach oraz Wyczerpach Dolnych i na Rakowie. – Zabytki były wyposażeniem grobowym na cmentarzyskach, głównie kultury łużyckiej. To tylko część ekspozycji ze zbiorów działu archeologii Muzeum Częstochowskiego – powiedziała Madgalena Wieczorek-Szmal. Na wystawie zgromadzono gliniane i ceramiczne garnki oraz misy, nietypową biżuterię, różnego rodzaju ozdoby – guziki, szpile, przybrania głowy, nagolenniki, a także narzędzia i broń wykonane z brązu i żelaza. Największe zainteresowanie jednak wzbudziły szczątki kostne oraz rekonstrukcja komputerowa twarzy kobiety na podstawie czaszki.
Podczas otwarcia wystawy, 28 października odbyło się spotkanie z Jackiem Kojem, archeologiem i konserwatorem zabytków archeologicznych. Rozmowę uświetnił koncert “Chorały” w wykonaniu zespołu KaPeLa.
Wystawa będzie czynna przez cały rok.

Jednym z prezentowanych na wystawie zbiorów muzealnych są przedmioty znalezione na cmentarzysku ludności kultury łużyckiej w Częstochowie-Rakowie. Cmentarzysko o mieszanym obrządku pogrzebowym szkieletowym i ciałopalnym pochodzi z wczesnej epoki żelaza, ok. 750-550 roku p.n.e. Obecnie trudno określić jego rozmiary, gdyż znaczna część została zniszczona podczas prac ziemnych, związanych z budową wiaduktu przy Alei Pokoju, a pozostała znajduje się pod jego nasypem. Dotychczas odkryto 85 pochówków, w tym 44 szkieletowych i 25 ciałopalnych. Cechą charakterystyczną tej nekropolii jest widoczny układ rzędowy grobów. Były one przykryte brukami składającymi się z kamieni wapiennych i niewielkiej ilości granitowych. Na podstawie analizy demograficznej stwierdzono, że średnia wieku osób pochowanych wynosi 25 lat.

AN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *