Święto nauki, czyli Dzień Otwarty Politechniki Częstochowskiej


Czwartkowa aura nam sprzyjała i nad Aulą Wydziału Zarządzania zaświeciło słońce. 18 kwietnia odbył się Dzień Otwarty Politechniki Częstochowskiej. W holu głównym Auli zaprezentowały się wszystkie wydziały oraz Biblioteka Główna, Wydawnictwo, Biuro Studentów Zagranicznych i Biuro Osób z niepełnosprawnościami. Nauce towarzyszyły również sportowe rywalizacje przygotowane i poprowadzone przez Klub Sportowy Raków.

 

Odwiedziła nas młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Częstochowy i regionu.  Stanowiska wydziałów cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzięki pracownikom i studentom Uczelni, którzy przygotowali wiele atrakcji. Na stanowisku Wydziału Infrastruktury i Środowiska można było zobaczyć sposoby wykorzystania węgla aktywnego, mierniki przenośne stosowane w inżynierii środowiska i w architekturze krajobrazu, a także walizkową instalację PV. Zwiedzający stoisko Wydziału Budownictwa wyruszali w wirtualny spacer po budynku, dzięki technologii informatycznej „Building Information Modeling. Wydział Zarządzania zaprezentował możliwości wykorzystania robotów edukacyjnych i urządzeń do pomiaru koncentracji wzrokowo-ruchowej. Na stanowisku Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów młodzież obserwowała skanowanie i drukowanie modeli w 3D. Wydział Elektryczny pokazał jak skonstruować wirtualny obwód elektryczny z zastosowaniem techniki VR. Natomiast Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki pokazał  możliwości skanowania 3D oraz zaprezentował model robota jezdnego.

Na odwiedzających naszą Uczelnię jedna z atrakcji czekała już przed Aulą. Przy zaparkowanym samochodzie elektrycznym Politechniki Częstochowskiej wciąż zbierał się tłum zainteresowanych jego konstrukcją i oprzyrządowaniem. To mobilne laboratorium jest bazą dla laboratorium badawczego wizualizacji informacji i systemów autonomicznych.

Młodzież uczestniczyła również w licznych warsztatach i laboratoriach Politechniki Częstochowskiej: Laboratorium Aerodynamiki Środowiska, Laboratorium Mechaniki Płynów, Laboratorium Sterowania i Diagnostyki Samochodu, Laboratorium Obróbki Plastycznej, Laboratorium Inżynierii Odwrotnej, Laboratorium Spawalnictwa, Laboratorium wytrzymałości materiałów, Laboratorium mechatroniki, robotyki przemysłowej i mobilnej, Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych, Laboratorium Inżynierii Środowiska i Biotechnologii, Laboratorium Zaawansowanych Technologii Energetycznych, Laboratorium Sieci i Instalacji Sanitarnych,  Laboratorium Designu i Komunikacji Wizualnej, Laboratorium Poszerzonej Rzeczywistości, Laboratorium Opakowań, Laboratorium Preinkubacji, Laboratorium Drogownictwa, Laboratorium Fizyki Budowli, Laboratorium Geotechniki, Laboratorium Konstrukcji Metalowych II, Laboratorium Optometrii, Laboratorium mikroskopii cyfrowej i skaningowej, Laboratorium przeróbki plastycznej metali, Laboratorium zarządzani i inż. Produkcji, Laboratorium Techniki Laserowej i Druku 3D, Laboratorium Systemów Mikroprocesorowych i Wizyjnych, Laboratorium Techniki Wysokich Napięć, Laboratorium Podstaw Elektrotechniki i Elektroniki, Laboratorium Modelowania i Sterowania Robotów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *