WYSTAWA IPN; Więcej – Szybciej – Lepiej


W Galerii NSZZ „Solidarność” przy ul. Łódzkiej 8/12 w Częstochowie do 28. grudnia 2007 r. można oglądać wystawę „Więcej – Szybciej – Lepiej. Współzawodnictwo pracy w Polsce Ludowej”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.

Jest to już czwarta ekspozycja IPN-u w Częstochowie. W ciągu sześciu miesięcy pokazano: „Milenium kontra 1000-lecie”, „Zagłada elit – Akcja AK Katyń” i „PRL – tak daleko, tak blisko”. Organizacyjnie wystawy przygotowywał Sławomir Maślikowski, oddelegowany do pracy w częstochowskim oddziale IPN-u. – Cieszę się, że udało się w tak krótkim czasie zrobić ciekawe prezentacje, które cieszą się zainteresowaniem mieszkańców i szkół. Cieszę się tym bardziej, że jest to powód do zadowolenia moich przełożonych – podkreśla Maślikowski. Oddział katowickiego IPN w Częstochowie funkcjonuje od kilku miesięcy i samodzielnie prowadzi go Sławomir Maślikowski. – Zajmuję się działalnością edukacyjną, ale przede wszystkim przyjmujemy wnioski związane z lustracją – mówi. (Siedziba oddziału IPN-u mieści się w Akademia im. Jana Długosza, przy Al. Armii Krajowej 36a, p. 308. Dyżury są we wtorek w godz. od 8.30. do 10.30 i od 10.00 do 16.00.)
Obecna wystawa zainicjowała ściślejszą współpracę z częstochowskim Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność”. – Działalność IPN-u wpisuje się w nurt „Solidarności” – mówi przewodniczący związku Mirosław Kowalik. Jak podkreśla, dobrze byłoby, gdyby siedziba IPN znalazła swoje miejsce blisko „Solidarności”. – W naszym budynku przy ul. Łódzkiej, mamy pomieszczenia, które spełniałyby wymogi takiej jednostki. Są odpowiednie pokoje pod archiwum, czytelnia a nawet sala kinowa. Deklarujemy również pomoc w urządzeniu lokalu – mówi Mirosław Kowalik. Jak dodaje bliski kontakt z IPN wsparłaby działalność związku na niwie historyczno-edukacyjnej, co dla związkowców nie jest bez znaczenia. – IPN dodałby profesjonalizmu w kultywowaniu etosu „Solidarności”. Ukierunkowałby i ożywił naszą pracę wystawienniczą. A mamy co udostępniać. Archiwa są pełne dokumentów, pamiątek z okresu działania „Solidarności” – dodaje Kowalik.
„Więcej – Szybciej – Lepiej…” omawia socjalistyczne współzawodnictwo pracy, które narodziło się w bolszewickiej Rosji w 1919 roku. Wówczas to, na polecenie Włodzimierza Lenina, zainicjowano tzw. „subbotniki”, polegające na darmowej pracy w sobotę. Po wojnie w 1945 toku również w Polsce rozpoczęto współzawodnictwo pracy. Objęto nim przemysł wydobywczy, hutniczy, lekki i budownictwo. Wyhodowani na tym systemie przodownicy pracy stawali się w oczach władzy bohaterami narodu. W ślad za tym szły dla nich przywileje – talony na samochody, przydziały na mieszkania, telewizory etc. Dla tych mniej aktywnych natomiast – poczucie bycia gorszym. Takie zróżnicowanie rodziło napięcia w społeczeństwie, a z czasem represje w stosunku do tych, którzy krytykowali system. Sami przodownicy też stawali się ofiarami, tracąc zdrowie, a nawet i życie z nadmiernego wysiłku – wyrabianie pięciuset czy siedmiuset procentowych norm dla wielu było ponad ludzkie siły. Ekspozycja doskonale odsłania negatywny społeczno-polityczny aspekt kampanii współzawodnictwa, odbywającej się w imię rozwoju Polski Ludowej.
Wstęp na wystawę jest wolny. Grupy, wycieczki można zgłaszać telefonicznie – nr tel. 034-360-55-70.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *