LELÓW / Bardzo niebezpieczne skrzyżowanie w Staromieściu. Konieczna jest błyskawiczna jego przebudowa


Skrzyżowanie drogi krajowej 46 z drogą gminną w Staromieściu, na odcinku Ślęzany-Lelów (powiat częstochowski), to czarny punkt na mapie drogowej w kraju. Dochodzi tam do tragicznych w skutkach wypadków. Powodem jest nie tylko nadmierna szybkość i nieuwaga kierowców, nie zważających na oznakowania drogowe, ale także zła konstrukcja układu dróg. Rozwiązaniem tego palącego problemu jest na przykład budowa w tym miejscu ronda. Przyznaje to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach, jednak niewiele robi, aby ta inwestycja zaistniała. A w ostatnim miesiącu doszło tam do czterech wypadków – trzech w czerwcu i jednego w lipcu.

 

 

A monituje o to, od wielu lat, wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda. – Piszemy pisma, przekazujemy dokumentację wypadków. Prosimy o pomoc parlamentarzystów Okręgu Częstochowskiego. I wiemy, że i oni interweniują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach naszej sprawie, zwłaszcza senator Ryszard Majer i poseł Szymon Giżyński. Swoje działania podjęli też posłowie Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka – mówi wójt Krzysztof Molenda.

Również „Gazeta Częstochowska” w kwietniu ubiegłego roku skierowała pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach w sprawie poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Staromieściu. Otrzymaliśmy odpowiedź, w której potwierdzano konieczność przebudowy newralgicznego skrzyżowania. „Z uwagi na łamany przebieg drogi krajowej jednym  rozwiązań, które zapewni trwałe bezpieczeństwo ruchu w dłuższej perspektywie na tym skrzyżowaniu, jest budowa ronda lub przebudowa skrzyżowania do parametrów skrzyżowania trzy wlotowego skanalizowanego, z pasem do lewoskrętów. Natomiast na temat ostatecznego przyjętego rozwiązania będziemy posiadali wiedzę na etapie tworzenia dokumentacji.” – przeczytaliśmy w piśmie od po. Dyrektora Oddziału Marka Niełacnego. Zabrzmiało trochę optymistycznie, ale na krótko, bo zaraz po tych zdaniach nastąpiło orzeźwienie, bo dalej w piśmie napisano: „Realizacja tego zadania uzależniona jest od decyzji przyznania środków finansowych z budżetu państwa. Mając to na uwadze, jak również ilość oczekujących na realizację zadań tego typu, w chwili obecnej nie możemy deklarować terminu wykonania przedmiotowej inwestycji.” I faktycznie w sprawie poprawy warunków bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Staromieściu się nie działo. Zawieszane były jedynie enigmatyczne obietnice.

Aktualnie jest światełko w tunelu. Jak poinformował nas wójt Gminy Lelów Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach rozpoczęła tworzenie dokumentacji w sprawie skrzyżowania w Staromieściu. Oby została ona jak najszybciej stworzona, bo przebudowę skrzyżowania czas najwyższy zacząć. Coraz więcej jest tam wypadków i coraz bardziej są tragiczne w skutkach.

Prezentujemy relację zdjęciową z ostatnich wypadków, do jakich doszło na skrzyżowaniu w ciągu ostatnich paru tygodni. Jeden był 9 czerwca, dwa 18 czerwca, kilka dni temu 3 lipca, miał miejsce wypadek z udziałem czterech pojazdów.

A ile było kolizji niezgłoszonych na policję? To wiedzą tylko uczestnicy zdarzeń.

 

fot. Archiwum Gminy Lelów

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *