Wielka zabawa na Gminnym Dniu Dziecka w Poraju


5. czerwca br. na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu na dzieci z terenu gminy Poraj czekała moc atrakcji. Już po raz drugi odbył się tam Gminny Dzień Dziecka.

5. czerwca br. na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Jastrzębiu na dzieci z terenu gminy Poraj czekała moc atrakcji. Już po raz drugi odbył się tam Gminny Dzień Dziecka.

Głównym organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju przy współpracy z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami, firmami i szkołami. Całość przedsięwzięcia została podzielona na dwie części. Pierwsza – dla szkół podstawowych (w tym roku były to kl. I – VI), natomiast część popołudniowa była adresowana do najmłodszych mieszkańców naszej Gminy – przedszkolaków.

PORAJSKIE WODOWANIE” – pierwsza z atrakcji

W tej oryginalnej zabawie, czyli pływaniu na „byle czym”, na Zalewie Porajskim wzięło udział pięć załóg reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe. Obecni byli: „Orły Teligi” – SP Poraj, „Jaskinowóz Jaga Baba Doo” – SP Jastrząb, „Piraci z Kuźnicy” – SP Kuźnica Stara, „Dzielny Korsarz” – SP Choroń oraz „Z wiatrem w piórach” – SP Żarki Letnisko.

Członkowie załóg na specjalnie wykonanych obiektach pływających, zmagali się z dystansem, czasem i konstrukcją własnych jednostek. Celem „Porajskiego Wodowania” było: promowanie zachowań proekologicznych, promowanie zasad bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych, popularyzacja atrakcji turystycznych regionu, popularyzacja aktywności ruchowej, jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu, promowanie zdrowego stylu życia i pobudzanie kreatywności. Oczywiście wszystkie jednostki musiały zostać wykonane z materiałów z recyklingu.

Oceny konkursowej dokonało Jury w składzie: wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju – Anna Wągrowska – Kumor oraz radny powiatowy – Mariusz Karkocha. Ocenie podlegało: ciekawy i innowacyjny pomysł, wykorzystanie materiałów odpadowych, szybkość pokonania wyznaczonego dystansu.

Ostatecznie rywalizację wygrała załoga „Piraci z Kuźnicy” – SP Kuźnica Stara w składzie: Joanna Mizerska i Sandra Antczak.

Zdobywcy I miejsca – SP Kuźnica Stara otrzymali bon o wartości 1000 zł ufundowany przez Powiat Myszkowski,

II miejsce – jednostka pływająca SP Poraj – nagroda finansowa o wartości 750 zł – ufundowana przez GOK Poraj,

III miejsce zdobyła jednostka pływająca SP w Żarkach Letnisku , która otrzymała bon o wartości 500 zł ufundowany przez Powiat Myszkowski.

Wyróżnienia i nagrody finansowe o wartości 200 zł zdobyły również: jednostka SP Choroń i pojazd pływający wystawiony przez SP w Jastrzębiu.

Wszystkie jednostki pływające za udział w konkursie otrzymały pamiątkowe puchary oraz dyplom.

Ponadto na dzieci ze szkół podstawowych czekały: bezpłatne dmuchańce, kredowanie, strefa bajek – przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Poraju, strefa mody, sportu oraz foto. Organizatorem strefy mody były przedstawicielki Urzędu Gminy Poraj – Marlena Czernecka i Anna Łagodzińska. W strefie tej z rzeczy z recyklingu powstawały niebanalne kreacje będące wytworem ogromnej kreatywności uczestników. Dużym powodzeniem cieszyła się strefa foto – przygotowana przez GOK Poraj. Zarówno dzieci z młodszych, jak również ze starszych klas, z wielkim entuzjazmem robiły sobie wzajemnie fotki w przygotowanych oryginalnych stylizacjach.

Swoje umiejętności sportowe dzieci mogły sprawdzić w strefie sportu, której organizatorem było Centrum Informacji Turystycznej (CIT) z Poraja oraz Porajskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu (PTKKFiS). W tej strefie aktywnie z dziećmi bawili się: Justyna Męcik (CIT), Andrzej Pawłowski (PTKKFiS) oraz Rafał Gil i Dominik Górecki – trenerzy z Warty Poraj.

Uczniowie kl. II – VI z dużym zaangażowaniem wzięli udział w tworzeniu wspólnego plakatu „STOP UZALEŻNIENIOM!”

Dzięki uprzejmości Strażaków z Jednostki OSP Poraj i Policjantów z Komisariatu Policji w Myszkowie dzieci dowiedziały się jak na co dzień wygląda praca funkcjonariuszy oraz jakim sprzętem się posługują. Mogły z bliska obejrzeć samochody strażackie i policyjne oraz ich wyposażenie. Każdy – mały czy duży – mógł sam zobaczyć, jak taki wóz wygląda od środka i poczuć się zarówno jak strażak czy policjant. Natomiast członkowie Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z Poraja (PTTK) zorganizowali stoisko edukacyjne z replikami uzbrojenia stosowanego przez wieki. Dzieci mogły również skorzystać z akcji Bookcrossingu zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Poraju i wymienić się książkami. Dyrektorzy szkół wraz z wójt Poraj – Katarzyną Kaźmierczak otrzymali ordery uśmiechu za wypicie soku z cytryny.

Gminny Dzień Dziecka został dofinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poraju.

Źródło GOK Poraj

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *