Młodzi obywatele działają


Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 53 w Częstochowie. Nasza szkoła jako jedyna “podstawówka” z Częstochowy i okolic przystąpiła do czwartej edycji projektu „Młodzi Obywatele Działają”. Patronat nad całością projektu sprawuje Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która prowadzi również ogólnopolską akcję “Szkoła z klasą”. Postanowiliśmy podjąć to wyzwanie, aby przygotować się do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Pod kierunkiem nauczycielek: p. Edyty Borowieckiej i p. Doroty Drzymulskiej uczymy się pracować w grupie, zbierać i wykorzystywać informacje, poznajemy strukturę administracji państwowej i sposoby uczestnictwa obywateli w rządzeniu.

Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 53 w Częstochowie. Nasza szkoła jako jedyna \”podstawówka\” z Częstochowy i okolic przystąpiła do czwartej edycji projektu „Młodzi Obywatele Działają”. Patronat nad całością projektu sprawuje Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która prowadzi również ogólnopolską akcję \”Szkoła z klasą\”. Postanowiliśmy podjąć to wyzwanie, aby przygotować się do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Pod kierunkiem nauczycielek: p. Edyty Borowieckiej i p. Doroty Drzymulskiej uczymy się pracować w grupie, zbierać i wykorzystywać informacje, poznajemy strukturę administracji państwowej i sposoby uczestnictwa obywateli w rządzeniu.
Pierwszym etapem naszej pracy był wybór problemu, który nurtuje naszą lokalną społeczność. Pomysłów było wiele. W wyniku dyskusji wybraliśmy projekt dotyczący ustawienia na osiedlu Wrzosowiak pojemników do segregacji śmieci. O wyborze zadania zadecydowało nasze zaangażowanie w sprawy ekologii i ochrony środowiska, na które uwrażliwiają nas nauczyciele. Uświadamiają nam, że jednym z największych zagrożeń współczesnego świata jest ciągle narastająca ilość odpadów. Najczęściej odpady są wywożone na wysypiska. Jest to ogromne marnotrawstwo, szkodliwe dla środowiska naturalnego. To właśnie w trosce o środowisko należy dążyć do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów.
W odpadach często znajdują się wartościowe składniki: papier, metale, szkło oraz tworzywa sztuczne. Większość z tych składników może być ponownie użyta. Przerób i powtórne wykorzystanie (recykling) makulatury, stłuczki szklanej, złomu czy plastiki nie tylko zmniejsza ilość odpadów ale także pozwala na mniejszą eksploatację lasów, oszczędność wody w procesach produkcyjnych, ograniczenie emisji toksycznych, pyłów i gazów. Z tych względów bardzo ważne jest upowszechnianie zbyt rzadko jeszcze stosowanego systemu segregowania odpadów. Zachętą do tego będą znajdujące się na terenie naszego osiedla \”specjalistyczne\” pojemniki na śmieci.
Wyrażamy nadzieję, że wszyscy mieszkańcy osiedla będą selekcjonować odpady u siebie w domu i wyrzucać je do odpowiednio oznaczonych pojemników. Obecnie staramy się przekonać mieszkańców i władze Częstochowy, co do słuszności naszego projektu. Liczymy na pomoc ze strony różnych organizacji oraz na dobrą wolę tych, od których realizacja naszego zadania jest uzależniona.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *