Jubileuszowa wystawa prac Elżbiety Ledeckiej


5 kwietnia 2024 roku w Galerii 4 Arte w Częstochowie znana i uznana w kraju i za granicą częstochowska artystka Elżbieta Ledecka z okazji niedawnego jubileuszu 50-lecia pracy twórczej zaprezentowała swoje dzieła – malarstwo i ceramikę.

 

 

Elżbieta Ledecka jest absolwentką PWSSP we Wrocławiu, dyplom uzyskała z wyróżnieniem. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1975/76 r.). Od momentu ukończenia studiów w 1974 roku namalowała ponad 1800 obrazów, nie licząc rzeźby i ceramiki. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju oraz za granicą: w Niemczech, we Francji, we Włoszech, w Austrii, w USA, w Japonii. W 1989 roku otrzymała Srebrny Krzyż za zasługi dla kultury.

Po studiach wróciła do Częstochowy, gdzie oprócz działalności artystycznej, angażuje się w pracę na rzecz społeczności lokalnej, prowadząc między innymi zajęcia warsztatowe dla dzieci. Przez 20 lat uczyła w II Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta, organizowała plenery malarskie współpracując ze  Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie, do którego należy. W czerwcu 2024 roku ofiarowała  Częstochowskiemu Hospicjum swoje obrazy, powstałe z inspiracji Indiami i Nepalem.

Pani Elżbieta Ledecka to niezwykle wrażliwa osobowość artystyczna, kobieta emanująca ciepłem i promiennym uśmiechem. Zachwyca talentem i wszechstronnością. Tworzy ceramikę, rzeźbę, maluje, wykonuje witraże, zajmuje się także projektowaniem wnętrz.  Jej sztuka to energetyczny ładunek emocji, a jednocześnie finezyjność połączona z wyrazistością twórczą.  Inspiracji poszukuje w przyrodzie, swoim mieście Częstochowie, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w turystycznych podróżach. Jest żoną znanego i utalentowanego artysty Lecha Ledeckiego, z którym dzieli swoje twórcze pasje.

Podczas wernisażu zaprezentowano filmy o twórczości Artystki, w tym film jej syna Piotra Ledeckiego, pokazujący proces powstawania prac Artystki.

UG

fot. Galeria 4 Arte / dziękujemy/

 

fot. Galeria 4 Arte / dziękujemy/
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *