„Polskie jednostki powietrzno-desantowe na Zachodzie”


Nakładem Wydawnictwa „Bellona” S.A. w Warszawie w 2009 r. ukazała się książka Piotra Witkowskiego „Polskie jednostki powietrzno-desantowe na Zachodzie”. Dzieje tych jednostek w czasie II wojny światowej, choć fascynujące, nadal pozostają owiane tajemnicą.

Redakcja „Gazety Częstochowskiej” na swoich łamach informowała Czytelników o historycznym znaczeniu uczestnictwa 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, pod dowództwem gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, w II wojnie światowej („GCz” z 21 grudnia 2007 r. – artykuł pt. „Najkrótszą drogą do kraju”, oparty na wydawnictwie G. F. Cholewczyńskiego „Rozdarty Naród. Polska Brygada Spadochronowa w bitwie pod Arnhem; „GCz” z 28 maja 2009 r. – artykuł pt. „Tablica Wotum” o darze dla Matki Bożej od Grupy Rekonstrukcji Historycznych 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej).
Piotr Witkowski w swoim opracowaniu przedstawia dzieje i rozwój jednostek powietrzno-desantowych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej, w tym historię desantu powietrznego 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz Samodzielnej Brygady Grenadierów – zwartych oddziałów powietrzno-desantowych Wojska Polskiego.
Na okładce tej 416-stronicowej książki znajduje się bojowa odznaka 1. SBS oraz kolorowe zdjęcie instruktorów spadochronowych jednostki na lotnisku Ringway k. Manchesteru w marcu 1943 r. (wśród których jest brat recenzenta).
Zafascynowany w desantach powietrznych autor-historyk powiększył własne wiadomości i doświadczenia jako spadochroniarz jednostki powietrzno-desantowej w służbie Wojska Polskiego. Stąd jego analityczne, bardzo szczegółowe, a nie pobieżne jak w niektórych wydawnictwach, podejście do publikacji. Założył sobie przedstawienie polskich dokonań w dziedzinie spadochroniarstwa wojskowego również na tle obcych armii, dysponujących większym potencjałem gospodarczy i militarnym.
Nie ograniczał powiększania swej wiedzy do krajowych książek tematycznych, wzbogacał ją o materiały źródłowe znajdujące się w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Wł. Sikorskiego w Londynie, histografie i wspomnienia weteranów 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i ich Związkach w Londynie i Warszawie. Korzystał z przekazów, relacji i faktografii w zbiorach prywatnych, własnej bibliotece czy też u Grupy Rekonstrukcji Historycznych 1. SBS w Łodzi, a także u niżej podpisanego recenzenta.
Wydawnictwo, o konstrukcji chronologiczno-problemowej, obejmuje rozdziały: „Wpływ doświadczeń armii obcych na powstanie wojska spadochronowego w II Rzeczypospolitej”, „Narodziny jednostki spadochronowej”, „Szkolenia w brygadzie spadochronowej”, „Umundurowanie 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej”, „Użycie bojowe 1. Samodzielnej Brygady spadochronowej w operacji „Market-Garden”, „Samodzielna Kompania Grenadierów”, „Plany użycia polskich jednostek spadochronowych w okupywanym kraju, w tym plan wsparcia powstania powszechnego i możliwości wsparcia powstania warszawskiego przez polskie oddziały desantu powietrznego”.
Opracowanie jest wzbogacone o zdjęcia faktograficzne, kolorowe przedstawienia umundurowania 1. SBS.
Książka, uzupełniająca dotychczasowe wydawnictwa o jednostce, powinna być dobrym przekazem nie tylko dla historyków, szczególnie zajmujących się II wojną światową, ale również dla tych, którzy w trakcie okrutnej okupacji oczekiwali wsparcia dla powstania warszawskiego czy krajowych dywersji oraz dla pasjonatów historii i spadochroniarstwa.
Słowa uznania dla autora za trud w opracowaniu publikacji.

Pozycja jest dostępna w księgarniach. Zainteresowani mogą skontaktować się z jej autorem drogą mailową: witkowskipiotr@o2.pl.

Ramka 1
Recenzent jest bratem Zygmunta Henryka, oficera 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, uczestnika desantu powietrznego i bitwy pod Arnhem-Driel, od którego po zakończeniu II wojny światowej otrzymywał pełne relacje, wydawnictwa oraz zdjęcia i dokumenty, dotyczące działania w 1. SBS. Uczestniczył w spotkaniach członków jednostki, w zjazdach w Warszawie, Częstochowie oraz w Anglii, a także w ofiarowaniu Wotum Brygady na Jasnej Górze i w kościele w Kłobucku

Ramka 2
O autorze
Autor książki „Polskie jednostki powietrzno-desantowe na Zachodzie”, dr Piotr Witkowski jest rodowitym częstochowianinem. Doktorat z nauk historycznych uzyskał w Akademii im. Jana Długosza. Ma żonę, która jest pracownikiem technicznym AJD oraz syna Piotra.
Aktualnie jest zatrudniony w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku.
Historią ogólną interesuje się od dziecka. Historią spadochroniarstwa zajmuje się odkąd odbył służbę wojskową w jednostce powietrzno-desantowej w Lublińcu w latach 1991-1992.
Jest czynnym członkiem Związku Polskich Spadochroniarzy w Łodzi, w tym Grupy Rekonstrukcji Historycznych 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, w której działają również Rafał Kłosowski z Częstochowy oraz Kamil Myszka i Mateusz Grzybowski z Kłobucka.
Wraz z Arturem Jędrzejakiem jest współautorem 101-stronicowego wydawnictwa „Historia 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej”, które ukazało się w 2001 r., a w 2003 r., wspólnie z Jackiem Dziedzielą”, opracowania „Szkolenie Spadochronowe w Polskich Siłach Zbrojnych w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej”.
W społecznej działalności, w ramach swoich zainteresowań, był inicjatorem uroczystości odsłonięcia tablicy Wotum dla Matki Boskiej od żołnierzy 1. SBS, 10 maja 2009 r., w kościele pw. św. Marcina w Kłobucku oraz zorganizowania wystawy w ZS nr 3 w Kłobucku, dotyczącej działań Brygady, w tym jej sprzętu, wyposażenia. Pomoc w uroczystościach zapewnili pozostali członkowie GRH w Łodzi.
Współorganizator konferencji naukowej „Mokra 2009” w Kłobucku, a także uczestnik uroczystości rocznicowych bitwy pod Arnhem-Driel w Holandii w latach 2002-2009.
Piotr Witkowski, zapytany, dlaczego ekspozycji nie zorganizował na przykład w naszym mieście, odpowiedział: „Już w 2004 r. zwróciłem się do Muzeum Częstochowskiego, czy jest zainteresowane urządzeniem wystawy o 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Mogłem pomóc również swoimi kontaktami we współpracy z Muzeum Hartenstein i wesprzeć zbiorami własnymi oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznych z Łodzi. Kustosz Muzeum nie wykazał zainteresowania.”.

MIECZYSŁAW ZBIGNIEW HREHORÓW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *