W tym tygodniu na Jasnej Górze


W tym tygodniu na Jasnej Górze odbędą się m.in. rekolekcje kapelanów szpitali, domów opieki społecznej i hospicjów (4-6 X), spotkanie osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań (8 X), pielgrzymki – Rycerzy Kolumba (7-8 X), Pracowników Wodociągów i Kanalizacji (7-8 X), Służby Więziennej (8 X), Drogowców (9 X), „Z MARYJĄ DLA POLSKI”- procesja różańcowa z archikatedry na Jasną Górę (8 X)

 

 

Rekolekcje kapelanów szpitali, domów opieki społecznej i hospicjów

 

Modlitwa w Kaplicy Matki Bożej, Msza św.(o g.19.30) i udział w Apelu Jasnogórskim tradycyjnie złożą się na program rekolekcji kapelanów szpitali, domów pomocy społecznej i hospicjów (4-6 X). Zasadnicze spotkania o charakterze formacyjno-szkoleniowym odbywać się będą w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Takie ćwiczenia duchowe dla księży organizowane są od 28 lat przez Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.

Kapelani należą dziś do zespołów terapeutycznych, obok lekarzy, pielęgniarek, psychologów czy psychiatrów. Ich podstawowym zadaniem jest opieka duszpasterska nad chorymi, traktowana jako integralna część opieki terapeutycznej.

 

Spotkanie osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań

 

Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30 w sobotę (8 X) rozpocznie się spotkanie osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołań w diecezjach, zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Dalsza część spotkania odbywać się będzie w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Mowa będzie m.in. o aktualnych wyzwaniach i perspektywach duszpasterstwa powołań w Kościele w Polsce, w świetle propozycji watykańskich po wizycie biskupów polskich ad limina apostolorum (bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Powołań).

 

  1. Pielgrzymka Służby Więziennej

 

Jak co roku w drugą sobotę października (8 X) na Jasną Górę pielgrzymować będą funkcjonariusze Służby Więziennej. Ta istniejąca od ponad stu lat formacja niedawno dziękowała papieżowi w Rzymie za ustanowienie jej patronem św. Pawła Apostoła. Dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński zwrócił uwagę, że ich posługa często jest niewidoczna, ale bardzo potrzebna, aby pomóc zmieniać się na lepsze prawie 75 tys. osadzonym.

Najważniejszym punktem pielgrzymki będzie Msza św. celebrowana o godz. 10.30 w Bazylice.

 

Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba odbędzie się w piątek i sobotę (7-8 X). W jej trakcie zainagurowana zostanie peregrynacja ikon św. Józefa  połączona z akcją „ŻYCIE MAM”, której celem jest wspieranie domów samotnej matki. W programie w piątek o godz. 19.45 różaniec i po nim udział w Apelu Jasnogórskim, a w sobotę spotkanie w Sali o. Kordeckiego od godz. 9.00, na 12.30 zaplanowano Mszę św. w Bazylice, potem drogę krzyżową po Wałach.

Takie spotkanie Rycerzy i ich rodzin jest okazją nie tylko do duchowej formacji i modlitewnego skupienia, ale również do realizowania ideałów miłosierdzia poprzez organizacje zbiórek na rzecz najsłabszych i potrzebujących.

W tym roku zbierane będą dary dla Domu Samotnej Matki prowadzonego przez CARITAS Archidiecezji Częstochowskiej: pieluchy i żywność dla niemowląt, środki higieniczne, kosmetyki, proszki i płyny do prania.

Rycerze Kolumba to największa na świecie rzymskokatolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Zrzesza ponad 2 mln członków na całym świecie. Mogą nimi zostać jedynie mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Natomiast do działań włączają się całe rodziny. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Jednym ze sztandarowych zadań Rycerzy Kolumba jest ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Pielgrzymka Pracowników Wodociągów i Kanalizacji

 

Pielgrzymka Pracowników Wodociągów i Kanalizacji odbędzie się w sobotę i niedzielę (7-8 X). Najważniejszym jej punktem będzie niedzielna Msza św. o godz. 11.00 w Bazylice. Odbywać się będzie pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa” i będzie czasem modlitwy o pokój w rodzinach, zakładach pracy, Ojczyźnie i na świecie. Organizatorami tegorocznego spotkania są Wodociągi Sądeckie obchodzące jubileusz 110-lecia.

 

W ramach VII edycji inicjatywy różańcowej „Z MARYJĄ DLA POLSKI” w sobotę (8 X) odbędzie procesja różańcowa z archikatedry św. Rodziny na Jasną Górę. Będzie jej przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski. Procesja rozpocznie się na placu katedralnym o godz.15.00, a zakończy Mszą św. o godz.16.30 odprawioną na jasnogórskim Szczycie

„Wierząc w moc modlitwy różańcowej i już nie raz widząc jej duchowe owoce, stańmy wspólnie tego dnia do duchowej walki o potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny jako żołnierze Maryi. Ona zawsze na przestrzeni dziejów, broniła naszego narodu i wypraszała u Boga potrzebne nam błogosławieństwo” – napisali organizatorzy, Moderator Krajowy Żywego Różańca ks. dr Jacek Gancarek i Koordynator „Gwiaździstej  Procesji Różańcowej” z ramienia Stowarzyszenia „Nowa Ewangelizacja” Małgorzata Stuła-Topolska.

 

Ponad to odbędą się pielgrzymki: Środowisk Twórczych (8 X – Msza św. g. 12.30 w Kaplicy Matki Bożej), Ruchu Apostolskiego Rodzina Rodzin (8-9 X – Msza św. 8 X o g.14.00 w Kaplicy Matki Bożej), Zakonu Rycerskiego św. Jerzego (8 X – g.11.00 Msza św. Kaplica Matki Bożej), Drogowców (9 X – g. 14.00 Msza św. Kaplica Matki Bożej).

 

Nadal przybywać będą maturzyści: w dwóch grupach z arch. warszawskiej (3-4 X) i arch. białostockiej (7 X).

 

Izabela Tyras Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *