Wczujmy się w klimat


To projekt Ministerstwa Środowiska, którego celem jest opracowanie planu przystawania do zmian klimatu dla 44 miast. W maju planowane są działania mające pomóc Częstochowie przystosować się do zmieniających się warunków klimatycznych.

Budowa błękitno-zielonej infrastruktury, modernizacja systemu odprowadzania i wykorzystania wód opadowych, wsparcie dla służb kryzysowych, wprowadzanie systemów informowania mieszkańców o zagrożeniach, akcje edukacyjne – to tylko nieliczne z działań, które pomogą przystosować miasta do zmieniających się warunków klimatycznych. Wybór działań adaptacyjnych to najważniejsza część prac nad miejskimi planami adaptacji do zmian klimatu. Plany opracowywane są w 44 miastach powyżej 100 tys. mieszkańców w ramach projektu Ministerstwa Środowiska. Pierwsze warsztaty, na których dyskutowano o działaniach adaptacyjnych z przedstawicielami lokalnych społeczności, odbyły się w marcu.
Opracowanie planów działań służących przystosowaniu miasta do zmieniających się warunków klimatycznych i obserwowanego nasilenia występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych to kluczowa część prac na Miejskimi Planami Adaptacji do zmian klimatu. Przygotowane przez ekspertów i specjalistów z urzędów miast propozycje działań adaptacyjnych są konsultowane z przedstawicielami społeczności lokalnych na warsztatach roboczych. Warsztaty to miejsce na wymianę doświadczeń i poznanie potrzeb mieszkańców, dotyczących działań zwiększających bezpieczeństwo i komfort życia w mieście.
Podstawą do zaproponowania działań adaptacyjnych była analiza i ocena zagrożeń klimatycznych dla miasta wraz z oceną ryzyka, w której uwzględnione zostały prognozowane zmiany klimatu – scenariusze klimatyczne do 2030 i 2050 roku.
Planując działania adaptacyjne, przeanalizowano dokumenty strategiczne miasta, po to, by plan działań adaptacyjnych jak najlepiej wpisywał się w politykę rozwoju miasta. Tworząc listy działań adaptacyjnych, uwzględniono także już realizowane działania związane z przystosowaniem do zmian klimatu.
Warsztaty odbyły się już w 13 miastach. W Częstochowie zaplanowano je w przyszłym miesiącu. Cykl spotkań warsztatowych w miastach potrwa do końca maja. To ostatni cykl konsultacyjnych spotkań roboczych w trakcie opracowywania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu. Jednak przed ekspertami i urzędnikami jeszcze wiele pracy. Będzie także jeszcze czas na współpracę z mieszkańcami miast podczas konsultacji społecznych w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu dokumentu MPA.
– W ramach prac nad opracowaniem planu adaptacji do zmian klimatu dla Częstochowy określono zagrożenia główne, wyznaczono kierunki działań oraz określono dla nich cele szczegółowe. Główne kierunki działań to zwiększenie odporności miasta na występowanie powodzi i ekstremalnych opadów oraz zjawisk związanych z wysoką temperaturą i negatywnymi skutkami zwiększonej koncentracji zanieczyszczeń powietrza. Obecnie określane są szczegółowe zadania, które pozwolą na zminimalizowanie skutków zmian klimatu na terenie naszego miasta. – mówi Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy.
Informacje o miastach postępach prac dostępne są na stronie internetowej projektu www.44mpa.pl.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *