CZĘSTOCHOWA / W sprawie uchwały śmieciowej wyrok WSA 10 listopada 2021 roku


3 grudnia 2020 r. Rada Miasta Częstochowy podjęła uchwałę zmieniającą sposób naliczania opłaty za odbiór śmieci w blokach. W wyniku decyzji radnych od ponad pół roku mieszkańcy budynków wielolokalowych płacą za odbiór odpadów komunalnych zależności od zużycia wody.

 

Metoda rozliczeń od razu wzbudziła  kontrowersje i sprzeciw u części mieszkańców oraz samorządowców. Głównie przeciwni byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy głosowali przeciwko tej propozycji władz miasta. Podważano zasadność takiej uchwały i jej niesprawiedliwość, bowiem zużycie wody – jak argumentowali zainteresowani – nie jest adekwatne do produkcji śmieci. W konsekwencji wielu z nich płaci obecnie znacznie więcej za usługę odbioru śmieci, niż przed wprowadzeniem uchwały.

Sprawą mocno zajął się radny PiS Piotr Wrona. To na jego wniosek Regionalna Izba Obrachunkowa wszczęła postępowanie nadzorcze, ale ostatecznie nie dopatrzyła się naruszenia przepisów. Radny Wrona zainteresował też sprawą prokuraturę i wreszcie zdecydował się skierować skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. 27 października 2021 roku odbyła się rozprawa sądowa. Jednak wyrok Sąd ma ogłosić  dopiero 10 listopada. – Sąd nakazał Miastu w ciągu pięciu dni uzupełnić i uaktualnić dokumenty. Wyrok zapadanie 10.11.2021 roku o godzinie 10:20 – informuje Piotr Wrona. Jak dodaje jest dobrej myśli i ma nadzieję, że Sąd podzieli jego argumenty, które przedstawił Sądowi.

Za zmianą metody opłat za śmieci głosowali radni koalicji rządzącej z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Platformy Obywatelskiej i Wspólnie dla Częstochowy:

Łukasz Banaś, Tomasz Blukacz, Małgorzata Iżyńska, Dariusz Kapinos, Łukasz Kot, Jacek Krawczyk, Ewa Lewandowska, Michał Lewandowski, Zbigniew Niesmaczny, Agata Pawłowska, Emilia Skrzypczyńska, Andrzej Sowa, Krystyna Stefańska, Sebastian Trzeszkowski, Tomasz Tyl, Iwona Zbrojkiewic

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *