100-lecie odkrycia Alzheimera


Z chorobą Alzheimera żyje w Polsce ponad 200 tysięcy osób, a szacuje się, że za 20 lat liczba ta zwiększy się dwukrotnie. W województwie śląskim najwięcej ludzi powyżej 65 roku życia, a więc z grupy ryzyka Alzheimera, mieszka w Katowicach, Częstochowie i Sosnowcu oraz w powiatach: będzińskim, częstochowskim i wodzisławskim.

Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego przygotowało diagnozę hospitalizacji chorych na chorobę Alzheimera pt. “Alzheimer – przedwczesna demencja starcza”. Opracowanie materiału jest wynikiem rozmów, jakie odbyli przedstawiciele Śląskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego, tj. prezes Kazimierz Bigo oraz dr. Stanisława Ochudło, z I Wicewojewodą Śląskim Arturem Warzochą i Ryszardem Majerem, dyrektorem ŚCZP. Podczas spotkań przedstawiciele Stowarzyszenia wskazali na konieczność uruchomienia w województwie placówek wsparcia dla osób chorych i ich rodzin.

Choroba Alzheimera polega na zaburzeniu funkcjonowania mózgu i jest najczęściej występującym schorzeniem otępiennym. Objawami choroby są zanik pamięci i utrata zdolności do myślenia abstrakcyjnego. Chorzy nie są też w stanie wykonywać w sposób uporządkowany złożonych, a potem i w miarę prostych, zadań. Statystycznie choroba trwa od 8 do 14 lat. W większości przypadków zaczyna się w starszym wieku, po 65 roku życia, choć zdarzają się przypadki wcześniejszych zachorowań u osób 40- i 50-letnich.

– Chorych na chorobę Alzheimera i inne choroby otępienne będzie w naszym kraju coraz więcej – ostrzega Ryszard Majer, dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego – Ma to związek z pozytywnym skądinąd zjawiskiem wydłużania się naszego życia, przyczyniającym się do demograficznego starzenia się społeczeństwa. Oznacza to, że, zarówno w obszarze świadczeń zdrowotnych jak i infrastruktury socjalnej, musimy się do tego przygotować. Choroba nie dotyka bowiem tylko samych pacjentów, ale także ich rodziny, które muszą być odpowiednio przygotowane do opieki nad chorym, a z uwagi na okres trwania choroby rodzina wymaga pomocy np. w postaci placówki wsparcia, o którą zabiegają przedstawiciele Stowarzyszenia.

Na podstawie analizy sytuacji demograficznej w naszym województwie można stwierdzić, że najwięcej ludzi z grupy ryzyka, a więc powyżej 65. roku życia, mieszka w Katowicach, Częstochowie i Sosnowcu oraz w powiatach: będzińskim, częstochowskim i wodzisławskim.

W Polsce z chorobą Alzheimera żyje ponad 200 tysięcy osób, a szacuje się, że za 20 lat liczba ta zwiększy się dwukrotnie. W województwie śląskim w roku 2003 hospitalizowanych z rozpoznaniem choroby było 444 osób, w 2004 – 457 osób, a w roku 2005 – 465 pacjentów (dane dla poszczególnych powiatów podano w załączonej tabeli).

Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego odnotowuje w latach 2003, 2004 i 2005 wzrost w naszym województwie hospitalizacji z powodu choroby Alzheimera w grupach wiekowych powyżej 60 roku życia, szczególnie w przedziale wiekowym 70-79 lat. Wśród pacjentów hospitalizowanych w szpitalach naszego województwa w latach 2003, 2004 z powodu otępienia, dominuje rozpoznanie otępienia typu alzheimerowskiego.

Najwięcej hospitalizowanych pacjentów z rozpoznaną chorobą Alzheimera stanowią mieszkańcy Katowic (73 osoby hospitalizowane w 2005 r.), Chorzowa (30 osób), Częstochowy (33 osoby) i Sosnowca (32 osoby), a także powiatu będzińskiego (14 osób) – wynika z danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego (wszystkie dane za 2005 r.).

Wśród hospitalizowanych z powodu choroby Alzheimera najwięcej jest kobiet, a to dlatego, że ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Ponieważ kobiety żyją zwykle dłużej, więc stanowią też większość hospitalizowanych. I tak w 2003 roku mężczyźni stanowili 32 proc. a kobiety 67 proc. ogółu hospitalizowanych. Natomiast w latach 2004 i 2005 wśród ogółu hospitalizowanych było 29 proc. mężczyzn i 71 proc. kobiet.

Chorobę po raz pierwszy opisał w 1906 r. Alois Alzheimer, niemiecki psychiatra. Mimo postępu wiedzy medycznej, ciągle jeszcze nie do końca wiadome są przyczyny powstawania choroby, a jej leczenie jest nadal problematyczne. Jak dotąd nie ma skutecznej terapii przyczynowej. Rozpoznanie choroby może nastąpić po dokładnym badaniu mikroskopowym tkanki mózgu.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *