PIŁKA ZAMIAST GWIZDKA


Częstochowscy sędziowie piłkarscy wicemistrzami Śląska

W niedzielę, 20 stycznia, odbyły się w Chorzowie VIII Halowe Mistrzostwa Śląska w piłce nożnej sędziów piłkarskich Śląskiego Związku Piłki Nożnej.
Wzięły w nim udział drużyny sędziowskie z Podokręgów: Katowice, Zabrze, Bytom, Racibórz, Sosnowiec, Lubliniec, Bielsko-Biała, Częstochowa, Tychy i Rybnik. Drużyny podzielone zostały na dwie grupy. Nasi sprawiedliwi znaleźli się w grupie II, wraz z ekipami z Bytomia, Katowic, Raciborza i Rybnika. W kolejnych meczach częstochowianie pokonali Bytom 2:1, Katowice 1:0, Racibórz 5:1 i ulegli Rybnikowi 0:2, pewnie awansując do półfinału. Tam czekali na nich piłkarze-sędziowie z Zabrza. Po zaciętym meczu częstochowianie pokonali zabrzan 1:0 i – ku zaskoczeniu wszystkich – znaleźli się w finale. W drugim spotkaniu półfinałowym Katowice pokonały Sosnowiec, ale dopiero w konkursie rzutów karnych 3:4. Sosnowiczanie zrekompensowali sobie przegraną pewnym i wysokim (3:0) zwycięstwem nad Zabrzem w meczu o III miejsce.
Sporo emocji dostarczył mecz finałowy VIII Turnieju. Przewaga psychologiczna była po stronie naszej ekipy, która w pojedynku grupowym pokonała przecież swojego finałowego rywala. I być może to właśnie uśpiło nieco naszych arbitrów, bowiem ulegli oni, choć po bardzo ambitnej i wyrównanej walce, katowiczanom 0:2.
Najlepszymi sędziami Turnieju wybrano Tomasza Pacuda z Częstochowy i Tomasza Ruska z Katowic.
Sędziowie z Częstochowy występowali w Turnieju w składzie: Tomasz Musialik, Tomasz Łągiewka, Rafał Kreduszyński, Robert Załęski (2 bramki), Piotr Drożdżyński (3), Andrzej Kusak (1), Patryk Podwysocki (1), Marcin Żelichowski (1) i Paweł Kuban (1).
Władysław Popczyk – prezes Wydziału Sędziowskiego z Częstochowy i szef ekipy Sławomir Barański byli bardzo zadowoleni z postawy swoich zawodników i podopiecznych.
– Po raz pierwszy wracamy z takiego turnieju z pucharem i nie został on zdobyty przypadkowo – mówili po zawodach obaj panowie.
Puchary i nagrody rzeczowe dla zwycięskich ekip ufundował Śląski ZPN, a wręczali je znani w piłkarskim i sędziowskim świecie: Rudolf Bugdoł, Zygmunt Stachura, Roman Kostrzewski i Jan Ćwięk. Turniej zorganizował Wydział Sędziowski Podokręgu Katowice. Na zakończenie sędziowie umówili się na następny turniej, być może w
Częstochowie.

ANDRZEJ KAWAKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *