CIEKAWOSTKI PRZYRODNICZE. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie urodziły się cztery lwiątka


Stado lwów angolskich składało się do tej pory z jednego samca i dwóch samic.

 

Moxico przyjechał do chorzowskiego ZOO 12 listopada 2021 r.; samiec ten urodził się 1 grudnia 2018 r. w Ogrodzie Zoologicznym w Lizbonie (Portugalia). Anoona – samica urodzona 29 grudnia 2017 r., przyjechała do ŚOZ z Brna 18 marca 2021 r. Druga samica Kaasai urodziła się 17 lutego 2011 r.

Moxico i Anoona 2 września 2023 r. powitały na świecie cztery lwiątka: dwie samiczki i dwóch samców.  Młode w wieku 8–9 tygodni zostały po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Szczepienia zostaną powtórzone po trzech, czterech tygodniach. Ze względu na wrażliwość kociąt, nie będą one widoczne dla zwiedzających na wybiegu zewnętrznym, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do dalszego rozwoju.

UG

Fot. https://slaskiezoo.pl/

 

Lwy afrykańskie (Panthera leo) żyją na większości terenów Afryki Subsaharyjskiej, z wyjątkiem siedlisk pustynnych i lasów deszczowych. Zwierzęta te zostały kiedyś wytępione w Republice Południowej Afryki, gdzie ich niewielkie populacje pozostały w Parkach Narodowych Kruger i Kalahari Gemsbok oraz prawdopodobnie na innych obszarach chronionych. Lwy zamieszkiwały niegdyś całą południowo-zachodnią Azję i północną Afrykę. Współcześnie występują tylko w Afryce, gdzie są narażone na wyginięcie i szczątkowo w Indiach, gdzie ich stan liczebny określony został jako krytyczny. Wielu taksonomów twierdzi, że istnieje pięć podgatunków lwów afrykańskich. Każdy podgatunek jest identyfikowany według regionu geograficznego – lwy senegalskie Panthera leo senegalensis,  lwy angolskie P. l. bleyenberghi, lwy południowoafrykańskie P. l. krugeri, lwy masajskie P. l. massaicus i lwy azjatyckie P. l. persica. Śląski Ogród Zoologiczny zamieszkują przedstawiciele lwów angolskich.

Budowa nowej lwiarni pozwoliła na aktywne rozpoczęcie uczestnictwa w programie hodowlanym lwów – Śląskie Zoo tym samym staje się trzecim na świecie ogrodem zoologicznym rozmnażającym lwy angolskie, co znacząco wspomoże pulę genową i zwiększy liczbę osobników tego podgatunku. W przeciągu ostatnich 3 lat Śląskie Zoo zaczęło aktywnie uczestniczyć w programach hodowlanych drapieżników (gepardów oraz od 5 listopada 2021 r. panter śnieżnych oraz rosomaków tundrowych). Jednostki rozmnażające lwy należą do elitarnej światowej czołówki ogrodów zoologicznych. Dołączenie ŚOZ do tej prestiżowej grupy pozwoliło na zwiększenie renomy Śląskiego Zoo, podniesienie jego konkurencyjności i atrakcyjności na tle innych ogrodów zoologicznych. Powyższe działania ochroniarskie są niezbędne dla ocalenia istnienia tego podgatunku.

Jak wyżej wspomniano, lwy angolskie są podgatunkiem zagrożonego wyginięciem lwa afrykańskiego. Szacuje się, że populacja lwów zmniejszyła się o około 43% w ciągu ostatnich 21 lat. Liczebność kilku podgatunków utrzymuje się na stabilnym poziomie, w tym jedyna pozostała subpopulacja w Azji i kilka w południowej Afryce. Mimo to w rejonach o niższym statusie ekonomicznym subpopulacje lwa są narażone na upadek lub całkowite wyginięcie. Wśród zwierząt szczególnie zagrożonych znajdują się osobniki należące do podgatunku – lwy angolskie P. l. bleyenberghi. Ocena dokładnej liczebności ich populacji w naturze nie jest możliwa, ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną na terenach państw, gdzie zamieszkują te zwierzęta oraz trudną sytuację materialną tamtejszej ludności. Warto jednakże zauważyć, że nie tylko w naturze podgatunek ten stanowi rzadkość, ale w ogrodach zoologicznych również. We wszystkich ogrodach na świecie przebywa obecnie zaledwie 77 przedstawicieli tej subpopulacji, z czego 73 w Europie. Rozród tych zwierząt prowadzony jest w zaledwie dwóch jednostkach, co powoduje, że w ciągu najbliższych 10 lat podgatunek może całkowicie zniknąć z ogrodów zoologicznych. Taka sytuacja istotnie wpływa na ryzyko całkowitego wyginięcia lwów angolskich, gdyż uniemożliwia potencjalne zasilenie wyniszczonej populacji żyjącej w naturze osobnikami z ogrodów zoologicznych. Malejąca liczba osobników zdolna do rozrodu stanowiła ważną przesłankę dla naszego zoo do podjęcia działań związanych z rozmnażaniem tego podgatunku lwa. Odsunięcie tej decyzji w czasie było niemożliwe w dużej mierze ze względu na wiek zwierząt.

 

Obecnie trwa budowa nowego obiektu dla lwów wraz z wybiegami zewnętrznymi – koszt inwestycji: 3 169 085,04 zł. Nowoczesny kompleks dla lwów budowany jest w sąsiedztwie wybiegu tygrysów, gdzie dawniej znajdował się wybieg antylop. Pawilon został  zaprojektowany i dostosowany do potrzeb tych zagrożonych zwierząt. Lwy dostaną do dyspozycji budynek hodowlany o powierzchni użytkowej 320,29 m2 z odpowiednim zapleczem technicznym, cztery pomieszczenia hodowlane oraz dwa pomieszczenia ekspozycyjne z przestronnymi szybami. Jedno z pomieszczeń będzie zaadaptowane pod przeprowadzanie treningów medycznych. Nowa ekspozycja zawierać będzie również kompleks wybiegów zewnętrznych o łącznej powierzchni ok. 4000 m2, pozwalających na czasowe oddzielenie matki z młodymi od samca. Zwiedzający będą mieli możliwość oglądać dzikie koty przez cały rok dzięki przeszkleniom umożliwiającym spoglądanie na wybieg wewnętrzny, gdzie zwierzęta będą przebywać w razie niepogody oraz zimą.

RED

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Podziel się:

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *