Zegarki sportowe – rewolucja w treningach czy ściema?


Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju technologicznego. Nie dziwi zatem fakt, że technika wkracza także w dziedzinę sportu i dbania o swoje zdrowie. Na rynku mamy do wyboru coraz więcej nowoczesnych gadżetów sportowych. Jednymi z najnowszych wynalazków w tej dziedzinie są zegarki sportowe. Czy warto ich używać? Czy to faktycznie dobry sposób na poprawę treningu?

  

Czym są zegarki sportowe?

Zegarki sportowe to po prostu zegarki elektroniczne, służące do monitorowania aktywności fizycznej. Pozwalają na obliczenia takich danych jak: przebyty dystans, ilość wykonanych kroków i spalonych kalorii, a także precyzyjny pomiar pulsu. Wiele zegarków sportowych jest przeznaczonych do konkretnej aktywności, za co za tym idzie posiadają różne zakresy funkcji, np. zegarek sportowy do biegania potrafi rejestrować wzniesienia i spadki terenu, a zegarek sportowy do pływania rozpoznaje styl pływacki, itd.

Od smarwatchy różnią się tym, że nie łączą się ze smartfonami i tabletami i nie posiadają zbyt wiele funkcji pozasportowych. Są jednak lżejsze i wygodniejsze, przez co tak cenione przez ludzi uprawiających sport. W dodatku producenci coraz bardziej rozwijają modele swoich produktów, niektóre z nich posiadają już funkcję łączenia się ze smartfonami i tabletami.

Czy warto kupić zegarek sportowy?

Jak to zwykle bywa są zalety, jak i wady używania tego urządzenia w treningu. Niewątpliwym plusem jest możliwość dokładnego monitorowania tego co dzieje się w naszym organizmie, a także jakie osiągamy wyniki. Możemy dowiedzieć się jaki dystans przebiegliśmy, ile kalorii spaliśmy. Pozwala to na lepsze osiągnięcie zamierzonych celów, takie jak poprawa kondycji, schudnięcie, czy przygotowanie do zawodów sportowych.

Wadą natomiast może tu być zbytnie poleganie na wartościach wyświetlanych na ekranie urządzenia. Może to prowadzić do ignorowania sygnałów fizycznych własnego organizmu. Nie jest to jednak powód, aby całkowicie rezygnować z zegarka sportowego. Po prostu trzeba należy używać go świadomie i zwracać uwagę zarówno na parametry na ekranie, jak i komunikaty naszego ciała. Oczywiście trzeba też pamiętać o ograniczeniach technologii, bateria może się rozładować, a urządzenie z czasem popsuć.

Niewątpliwą zaletą zegarka sportowego jest także to, że sprzyja on naszej motywacji. Jeśli chcesz zobaczyć daną ilość wykonanych kroków, czy przebiegnięty dystans, musisz odpowiednio się przyłożysz, w końcu dany wynik sam się nie zrobi.

Tak samo jeśli widzisz, że twoje wyniki spadają, masz większą chęć aby to poprawić. Zegarek sportowy to świetne narzędzie do monitorowania nie tylko samych wyników, ale także postępów w treningu. Pozwala bardziej precyzyjnie określić, jakie nastąpiły zmiany w stosunku do poprzedniego treningu, tygodnia, miesiąca itd. Zegarki sportowe są bardzo uniwersalne. Mogą ich używać zarówno mężczyźni, jak i kobiety, osoby młodsze i starsze, a nawet dzieci. Praktycznie każdy może znaleźć model dla siebie. Zegarek sportowy nadaje się również do codziennego użytku, nie tylko na treningu, a także do używania w różnych miejscach, zarówno na siłowni, jak i w lesie, czy w górach.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *