Ogólnopolska Kampania “Zanim podpalisz pomyśl”


Mstów
Organizatorem Ogólnopolskiej Kampanii “Zanim podpalisz pomyśl” był Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Warszawie z Oddziałami LOP na terenie całej Polski. W tegorocznej akcji przeciw wypalaniu traw udział wzięła również Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie.

Powszechnie jest wiadome, jak bardzo szkodliwe dla gleby i całego środowiska jest wypalanie traw i nieużytków. To najbardziej brutalny sposób niszczenia zieleni i zwierząt. Wypalanie obniża wartość plonów, powoduje erozje gleby, pozbawia ją tak cennej próchnicy, a przy tym zanieczyszcza powietrze, zabija owady, ssaki, ptaki, niszczy chronione gatunki roślin. Wypalanie traw często przyczynia się do powstawania groźnych, a nawet śmiertelnych, wypadków i pożarów.
Szkolne Koło LOP w Brzyszowie zrealizowało w ramach kampanii różne działania. – Nakleiliśmy na budynkach Ochotniczej Straży Pożarnej w Małusach Wielkich, szkoły w Brzyszowie, sklepów w Małusach Małych, Brzyszowie i Srocku oraz Urzędu Gminy w Mstowie, wykonane przez uczniów plakaty, przeprowadziliśmy zebrania z rodzicami, dzieci z naszego koła wykonały prace plastyczne i zorganizowały wystawkę na szkolnym korytarzu, przygotowaliśmy montaż poetycko-muzyczny dla uczniów naszej szkoły pt.: “Dekada edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju – respektuj prawa przyrody”, wzięliśmy udział w konkursie plastycznym: “Zanim podpalisz pomyśl” zorganizowanym przez Zarząd LOP w Częstochowie. Odbył się również happening na temat zagrożeń występujących w przyrodzie spowodowanych przez człowieka i Międzyszkolny Konkurs Literacki “Zwierzęta i Rośliny na Jurajskim Szlaku – Zanim Podpalisz, Pomyśl” – wymieniają poczynania koła Małgorzata Supernak i Jolanta Szejn, odpowiedzialne za przebieg kampanii, opiekunki SK LOP.
Międzyszkolny konkurs współorganizował Zarząd Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie, pod kierunkiem mgr Marii Jasińskiej, inicjatywę poparł i służył pomocą dyrektor szkoły w Brzyszowie, mgr Wiesław Szejn.
Wzięło w nim udział 9 uczniów z klas I – III oraz 11 uczniów z klas IV – VI z następujących szkół: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawadzie, Szkoła Podstawowa w Kucharach, Szkoła Podstawowa w Brzyszowie, Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy, Szkoła Podstawowa we Wrzosowej, szkoła Podstawowa nr 49 w Częstochowie, Szkoła Podstawowa w Kośmidrach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Małusach Wielkich oraz Zespół Szkół nr 2 w Częstochowie. W kategorii kl. I-III pierwsze miejsce zajął Michał Górnik z SP nr 49 w Częstochowie, drugie – Agnieszka Szczerbiak z ZSP w Zawadzie, trzecie – Piotr Knapik z SP we Wrzosowej, wyróżnienia otrzymali: Karolina Misztal – SP Kuchary, Dominika Urbaniec i Dawid Bajor – SP w Brzyszowie, Ilona Chłód i Ewelina Juchnik – SP Mokrzesz oraz Justyna Sztaba – SP Kośmidry,
W kategorii kl. IV-VI pierwsze miejsce uzyskała Justyna Joś z SP Kośmidry, drugie – Marcelina Wręczycka z ZS nr 2 w Częstochowie, trzecie – Martyna Nowak z ZSP w Małusach Wielkich; wyróżnienia: Martyna Sołtysik – SP Kośmidry, Joanna Knysak – SP w Brzyszowie, Dawid Pluta – SP Mokrzesz, Marcelina Choli – ZS nr 2 w Częstochowie oraz Paulina Nabiałek, Klaudia Bajdur, Karolina Bluma i Paulina Juchnik – ZSP w Małusach Wielkich. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i upominki, a ich opiekunowie podziękowania.
Justyna Joś
– Moim marzeniem jest doczekać czasów, kiedy wszystkie żyjątka będą mogły w spokoju przeżywać wiosnę. Cieszyć się jej urokiem i wdychać świeże powietrze. Myślę, że człowiek, który uważa się za istotę myślącą, doceni to i już nigdy nie będę musiała wysłuchiwać tak smutnych historii od biedronki, chrząszcza i mrówki.
Michał Górnik:
– Czy chciałbyś, aby ktoś podpalił Twój dom? Las jest przecież domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Pamiętaj!!! Las płonie szybko, a rośnie długo”.

MS, JS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *