Rozliczenie PIT online 2024 – jak uniknąć najczęstszych błędów?


Rozliczenie PIT jest obowiązkiem każdego Polaka, który w poprzednim roku uzyskał przychody. Inaczej rozliczają się osoby prywatne, przedsiębiorcy czy rolnicy. Dla każdej grupy dostępne jest rozliczenie PIT online. Jak wypełnić deklaracje i uniknąć błędów? Wyjaśniamy!

 

Rozliczenie PIT online – jaki druk wybrać?

Wybór właściwego formularza PIT ma ogromne znaczenie podczas rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Zależy on od źródła i wysokości dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenie otrzymują od pracodawcy deklaracje PIT-11, na podstawie którego wypełniają ostateczną deklarację. PIT-11 za 2023 musi zostać wydany do końca lutego.

Najczęściej stosowanymi formularzami są PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Każdy z nich dotyczy innych źródeł dochodu i ma inne zasady wypełniania.

  • PIT-37 to formularz dla osób, które uzyskały dochody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, emerytury, renty lub świadczeń z ZUS. Wypełniają go również pobierający zasiłek chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy. PIT-37 za rok 2023 należy złożyć do 30 kwietnia 2024 r.
  • PIT-36 – to formularz dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji lub CEIDG. Wypełniają go również ci, którzy uzyskali dochody z tytułu najmu, dzierżawy lub innych umów cywilnoprawnych. PIT-36 należy złożyć do 31 stycznia roku następnego po roku podatkowym.
  • PIT-36L wypełniają osoby, które korzystają ze zwolnienia podatkowego na podstawie tzw. małej działalności gospodarczej. Oznacza to, że ich przychody nie przekroczyły w roku podatkowym 250 tys. zł, a koszty uzyskania przychodu nie przekroczyły 20% przychodów. PIT-36L należy złożyć do 31 stycznia roku następnego po roku podatkowym.
  • PIT-38 – jest przeznaczony dla tych, którzy uzyskali dochody z tytułu sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach lub praw majątkowych. Wypełniają go również osoby, które otrzymały dywidendy lub odsetki od obligacji. PIT-38 należy złożyć do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

Ulgi podatkowe w rozliczeniu PIT

Oprócz wykazania przychodów podatnicy mogą też skorzystać z ulg. Należy wypełnić odpowiednią część zeznania podatkowego i wykazać kwoty wydatków poniesionych na cele objęte ulgą. Odliczyć od podatku można m.in. internet czy leki. Od zastosowanych ulg zależeć będzie kwota zwrotu podatku za poprzedni rok.

Rozliczając podatki można też wspierać inicjatywy publiczne. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, aby przekazać jej 1,5% swojego podatku.

Jak rozliczyć PIT online

Aby rozliczyć PIT 2023/2024, nie musisz szukać księgowej. Można to zrobić w formie elektronicznej. To proste i wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i pieniądze. Podatek dochodowy z pomocą aplikacji internetowej rozlicza się prosto i intuicyjnie. Wystarczy wejść na stronę programu, na której dostępne jest rozliczenie PIT online i wypełnić formularz. Program nie tylko jasno wskazuje, gdzie muszą znaleźć się jakie dane, ale też podpowiada, skąd je odczytać. Bez trudu wybierzesz odpowiedni formularz i rozliczysz PIT.

Zanim wyślesz rozliczenie PIT do urzędu skarbowego upewnij się, że wszystkie dane są poprawne. Dzięki temu unikniesz problemów i potencjalnych kar. Po zatwierdzeniu zeznania, PIT od razu trafi ono do urzędu skarbowego odpowiedzialnego za sprawdzenie poprawności wyliczeń. Rozliczając się online szybciej otrzymasz zwrot podatku lub informację o konieczności dopłaty.

Najczęstsze błędy w rozliczeniach PIT

Rozliczenie PIT to obowiązek każdego podatnika, który uzyskał dochody w danym roku podatkowym. Wiele osób fizycznych, które mają proste rozliczenie PIT na zasadach ogólnych wybiera elektroniczny PIT. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla danych i łatwe w obsłudze, ale trzeba uważać na błędy. Najczęściej zdarzają się:

  • nieprawidłowy wybór formularza – szczególnie w przypadku osób, które uzyskały dochody z różnych źródeł,
  • błędne dane podatników,
  • nieuwzględnienie wszystkich źródeł dochodu – podatek należy zapłacić od wszystkich uzyskanych dochodów, nie tylko z umowy o pracę, ale także z umów cywilnoprawnych, działalności gospodarczej, najmu, sprzedaży nieruchomości, spadków, darowizn itp. Niektóre z tych dochodów mogą być zwolnione z podatku lub podlegać preferencyjnym stawkom, ale i tak trzeba je wykazać w deklaracji,
  • błędne obliczenie podstawy opodatkowania – należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
  • nieprawidłowe skorzystanie z ulg i odliczeń – należy sprawdzić warunki i kryteria korzystania z poszczególnych ulg i odliczeń oraz odpowiednio je udokumentować,
  • niezłożenie deklaracji w terminie lub niezapłacenie podatku – termin składania deklaracji PIT to 30 kwietnia każdego roku. W uzasadnionych przypadkach można wnioskować o przedłużenie do 31 maja. Jeśli nie zapłacimy podatku w terminie, naliczone zostaną odsetki za zwłokę.

Wypełniając deklarację PIT online, zwracaj uwagę na każdy szczegół. Pamiętaj, że wszelkie błędy wykryte przez urząd skarbowy trzeba skorygować. W razie wątpliwości skontaktuj się z księgowym.

Podsumowanie

Rozliczenie PIT to nasz coroczny obowiązek. Obecnie nie musisz szukać osoby, która je dla ciebie wykona. Możesz rozliczyć się przez internet. Wybierając tę formę, zwróć uwagę na najczęściej popełniane błędy. Zanim zaznaczysz ulgę podatkową musisz znać zasady jej naliczania. W przypadku błędnie wykonanego rozliczenia trzeba dokonać korekty, która zobowiązuje do oddania niesłusznie pobranego zwrotu podatku. Dbając o poprawnie wypełniony formularz unikniesz problemów.

Podziel się:

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *