Regionalny Fundusz Gospodarczy buduje giełdę handlową dla hurtu rolno-spożywczego


– To jest dla nas ogromne wyzwanie, ale zrealizujemy inwestycję na miarę XXI wieku, która będzie motorem napędowym do rozwoju naszego regionu – zapowiada prezes RFG Mirosław Matyszczak.

Spółka Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy w Częstochowie w Kościelcu w gminie Rędziny (nieopodal lotniska) wybuduje Giełdę Towarowo-Handlową Hurtu Rolno-Spożywczego. W tym celu RFG nabył od Agencji Mienia Wojskowego (dwoma aktami notarialnymi) 53 hektary gruntu. Protokół zdawczo-odbiorczy przekazania i przejęcia nieruchomości prezes RFG Mirosław Matyszczak i prezes AMW Mateusz Mroz podpisali 19 września 2017 roku w siedzibie Spółki RFG. Przy podpisaniu dokumentów obecni byli także: Przemysław Wierzba, dyrektor oddziału AMW w Krakowie, Władysław Dall, zastępca dyrektora oddziału AMW w Krakowie i wiceprezes RFG Artur Sokołowski.

Rozpoczęcie pierwszego etapu realizacji, oszacowanej na około 50 milionów złotych inwestycji, nastąpi w czwartym kwartale 2018 roku, zaraz po opracowaniu studium wykonalności inwestycji i dokumentacji projektowej. Jej finał zaplanowano na pierwszy kwartał 2020 roku.
– Inspiracją była dla nas świetnie prosperująca giełda w Broniszach pod Warszawą, która rocznie ma 100 milionów złotych przychodu. Jednakże nasze przedsięwzięcie będziemy wzorować na giełdzie „Elizówka” w Lublinie, mniejszej, ale także działającej z rozmachem, która rocznie ma 10 milionów złotych przychodu – mówi prezes Mirosław Matyszczak.
Zasięg częstochowskiej giełdy – jak zapowiada prezes Mirosław Matyszczak – zdecydowanie wykroczy poza obręb województwa śląskiego. Obejmie także województwa: małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie i opolskie – obszar zamieszkiwany przez 10 milionów osób. W dalszej perspektywie, giełda stanie się też polem do handlowej współpracy z Republiką Czech i Słowacją. – Oferta będzie skierowana głównie do rolników i producentów artykułów spożywczych, ale będziemy otwarci na inne podmioty – dodaje prezes Mirosław Matyszczak.
RFG inwestycję sfinalizuje z własnych środków. – Giełda będzie obiektem samowystarczalnym. Wybudujemy nowoczesne targowisko do handlu pod halami, rozległe tereny parkingowe, a także magazyny, budynki biurowe. Zapewnimy także klientom urząd pocztowy, bankomaty, punkty gastronomiczne, całodobową ochronę. Liczymy, że giełda stanie się miejscem pracy dla ponad stu osób. Zatrudnienie zyskają również kooperujące z giełdą podmioty – dodaje wiceprezes RFG Artur Sokołowski.
Wybór miejsca na inwestycję władze Spółki solidnie przeanalizowały. – Przede wszystkim teren budowy giełdy jest sklasyfikowany jako przemysłowy. Po wtóre naszą decyzję wzmocniła perspektywa dobrego ciągu komunikacyjnego. W pobliżu jest budowana autostrada A1, powstaną też węzły autostradowe Kościelec i Rząsawy, które zapewnią dobre połączenie drogowe – podkreśla wiceprezes Sokołowski
Gratulacje Zarządowi RFG oraz życzenia szybkiej realizacji przedsięwzięcia złożył prezes AMW Mateusz Mroz. – To jest Państwa sukces, efekt dobrej współpracy Spółki z samorządami i innymi podmiotami – powiedział Mateusz Mroz. Do życzeń i pochwał dołączyli się także obecni na konferencji prasowej parlamentarzyści PiS regionu częstochowskiego: Andrzej Gawron, Konrad Głębocki, Szymon Giżyński, przedstawiciel poseł Lidii Burzyńskiej – dyr. biura Grażyna Knapik, senator Ryszard Majer i senator Artur Warzocha.

– Zarząd RFG dostrzegł istotną niszę w naszym regionie i wykorzystał szansę. Giełda stanie się źródłem gospodarczego rozwoju i integracji regionu oraz miejscem pozyskania pracy – podkreślił obecny na spotkaniu poseł Szymon Giżyński. Jak dodał poprzedni zarząd RFG zasłynął z działań antyinwestycyjnych. – To były akty wyprowadzania funduszy na opłaty dla warszawskich mecenasów oraz wysprzedaż majątku Spółki. Obecny zarząd pomnaża kapitał, realizuje ważne, prorozwojowe dla regionu inwestycje. Kwitnie Centrum Medyczne „Amicus”, spółka-córka RFG. W Poraju RFG buduje nowoczesny i elegancki ośrodek wypoczynkowy. To są prekursorskie działania, komplementarne z ideą rządu Prawa i Sprawiedliwości – stwierdził poseł Szymon Giżyński.
Senator Artur Warzocha przypomniał, że pomysł zbudowania giełdy handlowej w regionie częstochowskim powstał już w 2006 roku, kiedy rządził PiS. – Niestety w realizacji ówczesnego zamiaru przeszkodziło skrócenie kadencji parlamentu. Następcy nie kontynuowali tego projektu. cieszę się, że obecne władze RFG z taką determinacją podejmują prorozwojowe wyzwania – powiedział senator Artur Warzocha. Z kolei senator Ryszard Majer podkreślił, że giełda stanie się miejscem pozyskania dla częstochowian świeżych i zdrowych produktów.

foto:
1. Podpisanie protokołu, od lewej: wiceprezes RFG Artur Sokołowski, prezes AMW Mateusz Mroz, prezes RFG Mirosław Matyszczak, dyrektor oddziału AMW w Krakowie Przemysław Wierzba

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *