Miejsce koronacji Matki Boskiej Gidelskiej


Od parafii do parafii w byłym województwie (32)

Podążąjąc szosą z Niesulowa do Gidel pokonujemy stok wzniesienia o nazwie “Złota Góra”. Na jego szczycie natrafimy na wyjątkowy świątek przydrożny (na prawym poboczu). Jest nim przydrożna, kamienna kapliczka otoczona metalowym płotkiem (na zdjęciu). Na jej podeście widnieje następujący napis: “Na tem miejscu odbyła się koronacja cudownej figurki Matki Boskiej Gidelskiej – dnia 19 sierpnia 1923 roku”.
Natomiast w środku kapliczki widoczne jest małe, zaszklone okienko w którym znajduje się replika owej figurki. Przypominająca postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem miała być wyorana w r. 1516 przez rolnika o nazwisku Jan Czeczek. Z biegiem lat stała się obiektem kultu, a w miejscu jej znalezienia stoi teraz doskonale znany gidelski zespół kościelno – klasztorny. Tam też ukryty jest w specjalnej kaplicy oryginał tej figurki, która w r. 1617 została oszlifowana i przypomocowana do złotej blaszki przez plastyka Jana Kobielskiego. Jednak wcześniej stanęła w miejscu jej znalezienia mała, drewniana kapliczka z wnęką na posążek. Później w miarę rosnącej już sławy figurki postawiano murowną kapliczkę.
Wreszcie w r. 1615 dziedziczka Gidel Anna Dąbrowska buduje nową, obszerną kaplicę, w której odwiedzany już licznie świątek znajduje lepsze miejsce. Sprowadza także ojców dominikanów z Krakowa, powierzając im dalszą opiekę nad figurką. Zakon Dominikanów założył na początku XIII w. Dominik Guzman (1170-1221). Ten hiszpański kapłan był wędrownym kaznodzieją nawracającym heretyków. Gdy z czasem gromadzi się wokół niego coraz więcej naśladowców zakłada wspólnotę, której celem jest głoszenie prawdy o Chrystusie. W ten sposób powstaje Zakon Dominikanów zatwierdzony w r. 1216 przez papieża. Idea tego zakonu szybko rozprzestrzenia się po Europie. Do Polski sprowadza dominikanów święty Jacek – misjonarz pochodzący z rodu Odrowążów i żyjący w I połowie XIII w. – kanonizowany w r. 1594. Ich pierwsze klasztory powstają w Krakowie i Gdańsku. Natomiast w Gidlach budują w połowie XVII w. zespół zespół kościelno – klasztorny (o którym szczegóły w następnym odcinku), oraz doprowadzają po latach do koronacji figurki.
Pierwsze starania podjęto już w r. 1769, jednak rozbiory odwlekają ten akt o ponad 150 lat. Dopiero w dniu 12 listopada 1922 r. Watykan wydał Dekret Koronacyjny i w ciągu niespełna roku doszło do wielkiej uroczystości. Koronacji tej dokonał arcybiskup kalisko – włocławski Stanisław Zdzitowiecki w asyście ministra ds. Oświaty i Wyznań II RP Stanisława Głąbińskiego i dziedzica Kruszyny księcia Stefan Lubomirskiego – przy udziale wielkiej rzeszy pątników z całego kraju. Od tej pory Matka Boska Gidelska zostaje patronką ludzi pracujących w ziemi i pomaga im w ich cierpieniach cielesnych.

ANDRZEJ SIWIŃSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *