Co dalej z bezdomnymi zwierzętami ze schroniska w Jamrozowiźnie?


Gmina Kłomnice 8 maja br. poinformowała, że pomimo przeprowadzonych licznych rozmów i negocjacji dotyczących dalszego funkcjonowania schroniska dla zwierząt w Jamrozowiźnie, nie udało się podpisać umowy w zakresie dzierżawy obiektu oraz przejęcia zadania opieki nad bezdomnymi zwierzętami z terenu gminy.

 

Z początkiem tego roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Określono w nim m.in. minimalne warunki jakie powinny spełniać pomieszczenia, w których znajdują się psy i koty.

Chcąc spełnić wytyczne zawarte we wspomnianym rozporządzeniu należałoby diametralnie przebudować i przystosować do aktualnych przepisów schronisko zlokalizowane na terenie gminy. Wiązałoby się to jednocześnie z koniecznością przeprowadzenia szeroko zakrojonej inwestycji i zaangażowania przez gminę ogromnych środków finansowych na ten cel.

Pieniędzy, których w tegorocznym budżecie po prostu nie ma. Z tego też względu Rada Gminy Kłomnice podjęła stanowisko w kwestii wygaszenia schroniska, co w praktyce oznacza podpisanie umowy na wyłapywanie i sprawowanie opieki nad zwierzętami w innym schronisku.

Obecnie w gminnym schronisku przebywają 33 psy, które wciąż czekają na adopcje. Niestety liczymy się z możliwością, że nie wszystkie z tych czworonogów trafią do adopcji. Wówczas zwierzęta znajdą opiekę w schronisku, które cieszy się bardzo dobrą opinią, dba o dobrostan zwierząt i jednocześnie jest miejscem, które zasugerowali sami wolontariusze z naszego schroniska.

Gmina apeluje do ludzi dobrej woli, którym leży na sercu dobro zwierząt i którzy rozważają adopcję o przygarnięcie pieska ze schroniska w Jamrozowiźnie bądź też pomoc w znalezieniu im domów oraz o kontakt.

Foto: Gmina Kłomnice

Źródło: GK

DG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *