Prezydent Andrzej Duda otworzył w Davos Dom Polski zorganizowany przez PZU i Bank Pekao S.A.


Podczas 50. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent RP Andrzej Duda otworzył Dom Polski, gdzie, już po raz drugi, PZU i Bank Pekao S.A. zorganizowały miejsce promocji polskiej gospodarki i regionu Trójmorza. Tegorocznym hasłem przewodnim debat odbywających się w Domu Polskim jest #Growing Europe, podkreślające wzrost i potencjał inwestycyjny Europy Środkowo-Wschodniej.

 

„To miejsce to dowód na to, że jesteśmy obecni i widziani na świecie. Tym bardziej cieszę się, że organizacji podjęło się PZU i Bank Pekao S.A. W tym miejscu wspólnie pokażemy siłę Trójmorza globalnym inwestorom” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia Domu Polskiego. Podkreślił, że od początku gorąco kibicował pomysłowi stworzenia takiego miejsca i jest z niego szczególnie dumny.

Podczas tegorocznego forum goście Domu Polskiego, wśród których są najważniejsze osobistości ze świata polityki i gospodarki, dyskutować będą m.in. o podtrzymaniu wysokiego tempa rozwoju gospodarczego 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, regionalnej współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Chodzi o promowanie międzynarodowych połączeń transportowych, energetycznych i cyfrowych naszej części Europy, kwestie tworzenia optymalnych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw w zaawansowanych technologicznie branżach.

Uczestnicy debat PZU i Banku Pekao S.A. zastanowią się także nad nowym modelem rozwoju regionu w świetle powolnej utraty przewag konkurencyjnych Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak: tańsza siła robocza czy napływ funduszy rozwojowych z UE. Postarają się także wspólnie odpowiedzieć na pytanie, jak sprawić, by nasz region zmniejszał dystans rozwojowy w stosunku do najbogatszych krajów w zakresie gospodarki cyfrowej i najnowszych technologii.

„Dom Polski otwieramy w Davos już po raz drugi. To ważna inicjatywa z punktu widzenia promocji osiągnięć gospodarczych Polski. To także świetna okazja do spotkań i rozmów na temat przyszłości współpracy gospodarczej w ramach naszej części Europy i w ramach Unii Europejskiej. Po trzecie, to miejsce dla polskim firm, które budują swoją pozycję międzynarodową do spotykania się z międzynarodowym światem biznesu, polityki i nauki” – powiedział podczas uroczystości prezes PZU Paweł Surówka.

„Liczę, że Dom Polski na stałe wpisał się w krajobraz Davos i wspólnie z PZU w kolejnych latach ponownie będziemy bardzo aktywni na Światowym Forum, goszcząc wielu wybitnych przedsiębiorców, ekonomistów i przywódców. W tym roku zastanowimy się wspólnie, jak podtrzymać wysokie tempo gospodarczego rozwoju Polski i regionu w obliczu nowych wyzwań związanych z rewolucją przemysłową 4.0 czy powszechną digitalizacją” – podkreślił prezes Banku Pekao S.A. Marek Lusztyn.

Zaznaczył, że bank jest w Davos także ze względu na polskie firmy, które budowały sukces Polski ostatnich lat. „Jako Bank Pekao chcemy być dla nich przewodnikiem i wsparciem finansowym na międzynarodowych rynkach, na które wychodzą, by zdobywać międzynarodowe doświadczenia i móc skuteczniej konkurować w zglobalizowanym świecie” – powiedział Lusztyn.

Gośćmi Domu Polskiego na tegorocznym Davos oprócz prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawickiego będą znani ekonomiści, w tym profesor Nouriel Roubini, przedstawiciele międzynarodowych korporacji i firm doradczych (np. Goldman Sachs, Microsoft, McKinsey, Deloitte), think-tanków (np. Atlantic Council), polscy przedsiębiorcy, a także polscy i zagraniczni dziennikarze.

Głównymi tematami jubileuszowego 50. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos są m.in. zmiany klimatyczne oraz ich wpływ na środowisko naturalne i gospodarkę, czwarta rewolucja przemysłowa, zmiany demograficzne, społeczne oraz technologiczne wpływające na edukację, zatrudnienie i przedsiębiorczość.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *