Jakie były zimowe ferie w mieście?


Uczniowie, którzy nie wyjechali na zimowy wypoczynek, mogli skorzystać z bogatej oferty spędzenia wolnego czasu przygotowanej, jak co roku, przez miejskie placówki oświatowe, kulturalne oraz kluby sportowe. Do akcji włączyły się również Komenda Miejska Policji, PTTK, parafie i organizacje społeczne, a całość koordynował Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta.
Oferta była przebogata, znalazły się w niej rozmaite zajęcia, warsztaty, imprezy sportowe, koncerty, widowiska, spektakle oraz wycieczki. Było w czym wybierać.

Czy uczniowie chętnie korzystali z propozycji? Jak wielki odzew miała akcja “Ferie w mieście”?
– Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji “Ferie w mieście”, chcieliśmy zainteresować naszą ofertą jak największą grupę dzieci i młodzieży oraz nauczycieli. Stąd zaproponowane zajęcia były dość różnorodne, znalazły się tu imprezy artystyczne (plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne), sportowe, konkursy, zajęcia językowe. Zainteresowanie było ogromne, z oferty skorzystało 920 osób. Największą popularnością cieszyła się kryta pływalnia, którą regularnie odwiedzały 22 grupy, czyli około 480 dzieci. Jesteśmy zadowoleni z frekwencji na zajęciach tanecznych, ceramicznych oraz językowych, prowadzonych przez wolontariuszy z Niemiec. Cieszę się, że odzew na nasze propozycje był tak duży – mówi dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury Elżbieta Drabik.
– Uczniowie mogli codziennie od godziny 9 do 13 korzystać z przygotowanej przez nas oferty, brać udział w zajęciach plastycznych, sportowych, socjoterapeutycznych. Mieli do dyspozycji kafejkę internetową, możliwość chodzenia na pływalnię i lodowisko, wszystko to oczywiście nieodpłatnie. Uczniowie mogli przyprowadzić na zajęcia także inne dzieci, (rodzeństwo, rówieśników, kolegów), które nie uczęszczają do naszej szkoły i chętnie z tego korzystali. Tegoroczna akcja miała charakter raczej środowiskowy, była adresowana szerzej. Mogę powiedzieć, że ta formuła sprawdziła się, chętnych było dużo – opowiada dyrektorka Zespołu Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Małgorzata Bieć.
Z podsumowania zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej przez Urząd Miasta wynika, iż największą liczbę uczestników wykazali organizatorzy: Młodzieżowy Dom Kultury (1269 osób), Regionalny Oddział PTTK (1039 osób), Spółdzielczy Klub Mieszkańców CSM “Nasza Praca” (1030 osób) oraz Komenda Hufca ZHP (1000 osób). Dotacje z budżetu Miasta Częstochowy na dofinansowanie kosztów organizacji ferii w mieście zamknęły się w łącznej kwocie 41 210 zł. Skorzystało z niej 32 organizatorów, w tym 24 organizacje pozarządowe i 8 szkół. W czasie ferii urzędnicy magistratu przeprowadzili wizytacje zajęć u 10 organizatorów, by ocenić realizację zadań i sposób wydatkowania publicznych pieniędzy. Ocena wypadła pozytywnie, chociaż w dwóch przypadkach stwierdzono nieprawidłowości: w jednym przypadku uwzględniono wyjaśnienia organizatora, w drugim – zwrócił on w całości przekazaną kwotę dotacji.
Wydaje się, ża akcję “Ferie w mieście 2005” można uznać za udaną. Dzieci i młodzież mogły podczas zimowej przerwy ciekawie spędzić czas uczestnicząc w różnorodnych zajęciach pod fachową opieką pedagogów, instruktorów, przewodników. Uczniowie mieli możliwość wyboru ulubionej formy wypoczynku oraz rozwoju swoich zainteresowań. Zdaniem organizatorów, utrzymująca się od kilku lat wysoka liczba dzieci biorących udział w zajęciach potwierdza konieczność podejmowania akcji. Nasuwa się również i taki wniosek, że w efekcie zubożenia społeczeństwa dla coraz większej grupy dzieci uczestnictwo w tego rodzaju przedsięwzięciach jest jedyną, dostępną atrakcją.

HP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *