Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. W Lelowie na 14. Święcie Ciulimu i Czuletnu


20 sierpnia 2016 roku w Lelowie rozpoczęło się wielkie świętowanie 14. Święta Ciulimu i Czuletnu. Przybyły na nie setki mieszkańców gminy Lelów, Częstochowy i dalszych miejscowości województwa śląskiego. Gości powitali wójt gminy Lelów Krzysztof Molenda i przewodniczący Rady Gminy Lelów Władysław Jaworski. Wójt Molenda podkreślił wagę – już tradycyjnego – zacieśnia dobrych relacji z Żydami. – Lelów jest bardzo otwarty na środowisko żydowskie, kultywujemy ich obecność w naszym rejonie, chętnie przyjmujemy. A przyjeżdżają nie tylko na rocznicę śmierci swego mistrza cadyka Dawida Bidermana, ale również w ciągu roku indywidualnie lub z grupowymi pielgrzymkami – mówi.

Wśród zaproszonych gości obecni byli poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, poseł na Sejm RP Szymon Giżyński, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Stanisław Gmitruk, radne powiatu częstochowskiego Grażyna Knapik i Marianna Dziura, zastępca komendanta miejskiego PSP Jarosław Piotrowski. Spotkanie obu kultur zaczęto symbolicznym zapaleniem menory.
Poseł Szymon Giżyński, dziękując gospodarzom za kolejne zaproszenie powiedział:
– To bardzo ważny dzień nie tylko w historii Lelowa. Wszyscy wiemy, że Lelów na mapie chasydzkiej ma w Polsce bardzo ważne miejsce. Tutaj, na polskiej ziemi, między Przysuchą, Lelowem, Lublinem, miało miejsce wielkie, żydowskie, wczesne uniwersum. Przyjacielem najbliższym cadyka Dawida Bidermana był Jakub Izaak z Przysuchy, zwany świętym Żydem. Obaj często chadzali do Lublina, bo była to szkoła pod przywództwem „Widzącego” innego Izaaka Jakuba Horowica. Ten świat został zniszczony, został zabity. I to nie przez okrucieństwo wojny jako takiej, tylko przez okrucieństwo wojny, które było wyrażone przez niemieckie, zbrodnicze bestialstwo. Mieszkańcy Ziemi Lelowskiej doskonale czują, że działy się tu rzeczy wielkie, za przyczyna – jak Pan Wójt powiedział – ich czcigodnych sąsiadów. Duch tamtych czasów cały czas jest obecny za Państwa pośrednictwem, i Państwa szacunkiem dla wielkiej historii I Rzeczpospolitej. Tej wielonarodowościowej, gdzie pokazywaliśmy całemu światu jak można między narodami wytworzyć wspólnotę. Wspólnotę szacunku dla wartości sąsiedzkiego zamieszkiwania, ale poszanowania państwowej racji stanu. I pokazujemy tę ideę nadal, bo Państwo jesteście przez uprawianie tej pięknej tradycji godnymi spadkobiercami tej wielkiej, wielonarodowej Rzeczypospolitej. Za to serdecznie i z całego serca szanownym Państwu dziękuję – powiedział poseł Szymon Giżyński.
Festiwal urozmaiciły liczne występy zespołów oraz bogate i różnorodne stoiska z lokalnymi produktami i twórczością.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *