STOP NARKOMANII


Diagnozę zjawiska narkomanii, a także konkretne cele i sposoby walki z nią zawiera uchwalony przez częstochowskich radnych Program Przeciwdziałania Narkomanii w Mieście Częstochowa na lata 2019 – 2020.

Dokument został przygotowany przez Wydział Zdrowia UM we współpracy z Zespołem ds. Przeciwdziałania Narkomanii i przedstawia aktualną diagnozę zjawiska narkomanii w Unii Europejskiej, w kraju oraz w samej Częstochowie. Dokument diagnozuje obszary problemowe i określa cele oraz zadania, które będą podejmowane przez realizatora – Urząd Miasta Częstochowy i partnerów realizujących całość, wyłonionych m.in. w drodze konkursu ofert. Program opiera się na współpracy i integracji działań przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i innych podmiotów niepublicznych. Elementem Programu jest również system monitoringu i ewaluacji w celu oceny podejmowanych zadań i ich skuteczności.

Program stanowi część „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Częstochowy na lata 2014-2020, a jego kształt został opracowany na podstawie danych pozyskanych z takich podmiotów, jak: Komenda Miejska Policji, Straż Miejska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe, czy Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Głównym celem Programu jest profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem narkotyków, substancji psychoaktywnych i zachowaniami ryzykownymi. Realizacja Programu związana jest z podniesieniem wśród społeczności lokalnej – rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli, pracowników socjalnych i służb społecznych, a także wśród dzieci i młodzieży, uzależnionych i współuzależnionych – wiedzy na temat szkodliwości i przyczyn narkomanii, wpływu narkotyków i środków psychoaktywnych na rozwój psychofizyczny, stan zdrowia i zagrożenie życia. Stąd szeroka działalność informacyjna, edukacyjna i szkoleniowa. W ramach Programu organizowane są obchody Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Narkomanii oraz działania na rzecz kampanii społecznej Białych Serc.

Istotną część dokumentu stanowią zadania związane z rozwojem umiejętności psychospołecznych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży pozyskiwane przez wspieranie programów, warsztatów, działalności placówek opiekuńczo-wychowawczych, świetlic środowiskowych, ognisk, organizowanie zajęć w czasie ferii zimowych i wakacji letnich, które to dają i wskazują alternatywę wobec używania narkotyków i środków psychoaktywnych.

Ponadto Program obejmuje zapewnienie dostępności do pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej osobom uzależnionym, osobom zagrożonym uzależnieniem oraz ich rodzinom. W tym celu prowadzone jest m.in. poradnictwo okołotestowe, kierowanie osób uzależnionych do placówek specjalistycznego leczenia w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym, udzielanie porad prawnych, prowadzenie grup wsparcia.

Całość ma również na celu podniesienie skuteczności działań profilaktyczno-prewencyjnych organizacji i instytucji współdziałających w zakresie przeciwdziałania narkomanii – a co za tym idzie, zakłada współpracę i podejmowanie wspólnych inicjatyw z instytucjami, organizacjami i placówkami prowadzącymi taką działalność.

Jednostką odpowiedzialną za monitoring i ewaluację Programu jest Urząd Miasta Częstochowy wraz z powołanym Zespołem ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Jednocześnie założenia pozostają otwarte i mogą być poszerzone o inne zadania odpowiadające potrzebom mieszkańców Częstochowy.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *