Spotkanie po 40.latach – okazja do wspomnień o Trenerze Zbigniewie Doboszu


W sobotę, 15.kwietnia br. o godzinie 10:00 w Częstochowie doszło do spotkania wychowanków Śp.Trenera Zbigniewa Dobosza. Była okazja do wspomnień oraz wielu rozmów o tym, jakim szlachetnym człowiekiem i trenerem był Zbigniew Dobosz.

Grupa wychowanków Śp.Trenera Zbigniewa Dobosza spotkała się najpierw pod budynkiem klubowym RKS-u Raków przy Limanowskiego 83, następnie nastąpił uroczysty przemarsz pod znajdujący się na przeciwko MSP “Raków” – pod obelisk upamiętniający Zbigniewa Doboszanajwybitniejszego szkoleniowca w historii Rakowa, który wychował wielu znakomitych zawodników oraz Reprezentantów PolskiObelisk znajduje się na Skwerze im.Zbigniewa Dobosza w dzielnicy Raków.

Pod obeliskiem uczestnicy spotkania złożyli okolicznościowy wieniec. Spotkanie było zainicjowane budową 40-lat temu Złotej drużyny Rakowa Częstochowa, która w 1985 roku sięgnęła po Złoty Medal właśnie na Spartakiadzie Młodzieży w Rzeszowie.

Spartakiada Młodzieży, która odbyła się 1985 roku w Rzeszowie zapisała się  wyjątkowo  w historii Rakowa. To tam częstochowscy piłkarze odnieśli sukces bez precedensu, wygrywając całe zawody bez straty bramki i zostając tym samym najlepszą drużyną w kraju w kategorii piętnastolatków. Równie ważny był styl tego zwycięstwa, który nie pozostawił złudzeń, kto był w tamtym okresie najlepszy. 

W sobotnim spotkaniu w Częstochowie udział wzięli byli wychowankowie Śp.Trenera Zbigniewa Dobosza w składzie: Jerzy Brzęczek, Krzysztof Kołaczyk, Robert Załęski, Sebastian Synoradzki, Krzysztof Baszanowski, Paweł Konieczko, Grzegorz Lelonek, Mariusz Wieczorek, Cezary Suchan, Grzegorz Nowak, Krzysztof Balsam, Artur Lampa, Mariusz Sędzielewski, Wojciech Korbela, Rafał Telenga, Jacek Kopij, Zbigniew Wrotniak, Marek Będuch, Krzysztof Włodarczyk, Jacek Jędrzejczyk, Przemysław Woźnicki, Artur Koper i Robert Razakowski.

Po częstochowskim spotkaniu cała grupa udała się na spotkanie do Hotelu Ostaniec w Podlesicach, w którym najczęściej wychowankowie Trenera Zbigniewa Dobosza wyjeżdżali wówczas na przedsezonowe obozy i zgrupowania.

Zbigniew Dobosz urodził się 4 listopada 1944 rokuPrzygodę z Rakowem rozpoczął od trampkarzy, przechodząc przez wszystkie szczeble piłkarskiej kariery. W roli trenera częstochowskiej drużyny zadebiutował 21 października 1984 roku w meczu z AKS-em Chorzów.

Do największych jego sukcesów jako szkoleniowca można zaliczyć złoty medal na Spartakiadzie w Rzeszowie (1985) oraz historyczny awans do pierwszej ligi w sezonie 1993/1994. Zbigniew Dobosz wychował plejadę zawodnikówktórzy stanowili o sile Rakowa.

Najzdolniejsi z nich reprezentowali barwy klubów ekstraklasowych, bądź też trafiali do kadry narodowej, m.in. Jerzy BrzęczekKrzysztof KołaczykJacek Magiera, Mateusz ZacharaMaciej GajosZbigniew Dobosz zmarł 29 września 2014 roku w CzęstochowieJego grób znajduje się na częstochowskim cmentarzu „Kule”.

Autor: Przemysław Pindor

Foto: Przemysław Pindor/ Mariusz Wieczorek 

Podziel się:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *